12/07/2017 14

Soczewki - Jak Wybrac Odpowiednie ?


Soczewki kontaktowe nosi duża część społeczeństwa. Nie wspominałam wam nigdy, że mam też problemy ze wzorkiem. Właśnie przez ten problem musiałam zrezygnować z czytania książek, które tak bardzo sprawiały mi przyjemność. Będąc dzieckiem nosiłam okulary, jednak nie jestem w stanie się do nich przekonać. Uważam, że po prostu mi nie pasują. Fakt nie noszenia nie sprzyja poprawie mojego wzroku, dlatego coraz częściej rozglądam się za soczewkami. Początkowo nie byłam co do nich przekonana, gdyż wielu znajomych przestrzegało mnie co do nich, chociaż teraz wiem, że jest to nieprawda. Jednak jak wybrać odpowiednie soczewki ? Postaram się wam dziś pomóc w tym wyborze. 

Dla kogo są soczewki kontaktowe ?

Przede wszystkim są polecane dla osób z wadą wzorku, które nie chcą być ograniczane w żaden sposób przez okulary, szczególnie jeśli prowadzą aktywny tryb życia. Wtedy szkła kontaktowe będą najlepszym wyborem, dodatkowo, że zapewniają o wiele większe pole widzenia niż okulary i nie parują. Parowanie może być naprawdę dużą udręka, wiele razy przekonałam się osobiście o tym. Soczewki sprawiają, że będziemy się czuć w nich o wiele lepiej niż w okularach, ponieważ są wręcz niezauważalne. Osoby, które mają zdrowe oczy, mogą sięgnąć po kosmetyczne soczewki kontaktowe, zmieniające kolor tęczówki.


Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, powinieneś odwiedzić specjalistę – okulistę , który wykona badanie i dzięki swoje wiedzy dobierze soczewki kontaktowe najlepiej dopasowane idealnie do ciebie i twojej wady wzroku. Specjalista dokładnie określa rodzaj oraz wielkość wady i dokonuje pomiaru geometrii oka. Sprawdza również, czy nie występują u ciebie żadne schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych.


Po przeprowadzeniu takiego badania i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji okulista może zaproponować konkretne soczewki kontaktowe najlepiej pasujące do twoich indywidulanych potrzeb. Specjalista zakłada wybrane soczewki na oczy i sprawdza jak się układają. W niektórych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta soczewek kontaktowych o specyficznych parametrach dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby. Następnie możesz zapoznać się szczegółowo z zasadami, jakie obowiązują podczas użytkowania soczewek kontaktowych. Po dopasowaniu zalecane jest przyjście we wskazanym terminie na wizytę kontrolną. Po około dwóch tygodniach od pierwszej aplikacji specjalista powinien sprawdzić stopień tolerancji oka na soczewkę. Jeżeli wszystko przebiega normalnie  to co kilka miesięcy powinieneś zgłaszać się na okresowe kontrole.


A czy wy nosicie soczewki kontaktowe ? 


14 komentarzy:

 1. Osobiście wolę soczewki w jednolitym kolorze i te które mają wzorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi tutaj zdecydowanie bardziej chodzi o te do korekcji wzorku :)

   Usuń
 2. Sam się zastanawiałem nad soczewkami,bo jednak w moim zawodzie są lepsze niż okulary... a obecnie i ich nie noszę choć powinienem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też powinnam nosić a widać jak wychodzi temu myslę nad nimi coraz częściej :)

   Usuń
 3. Ja nie ale mój brat nosi zarówno soczewki jak i zamienia je na okulary ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja dalej jednak boje się, że soczewka mi się obsunie i coś się stanie. Wolę okulary :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na szczęście jeszcze nie muszę nosić żadnych "wspomagaczy oczu", jak już przyjdzie ten czas to chyba jednak postawię na okulary :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja jednak okulary, trochę boje się soczewek, ale może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze napisane, chociaż ja nie skorzystam bo nie noszę ani okularów ani też soczewek. Kiedyś chciałam założyć z ciekawości ale mam uczulenie na ten płyn i oczy miałam czerwone okropnie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojjjj to moj ogromny dylemat. Nosze okulary od ponad 20 lat. Noe przeszkadzaja mi. Ale draznia mnie latem. Nie moge nosic wtedy okularow przeciwslonecznych. Dlatego na wiosne zamierzam wyprobowac soczewki. Chce sprawdzic, jak bedzie mi sie "nosic". A musze miec podczas jazdy samochodem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie mam cierpliwości do soczewek, nie raz już próbowałam, ale kuźwa, no nie mam do tego nerwów i zostałam przy okularach :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja na szczęście nigdy nie musiałam się nimi interesować, bo wzrok ma jeszcze całkiem dobry hehe >3

  OdpowiedzUsuń
 11. Obecnie używam okularów, ale zastanawiam się nad wymiana je na soczewki. Po nowym roku planuje wizytę u okulisty i konsultacje w tej sprawie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś miałam kolorowe, ale dyskomfort zakładanie mnie przerosl :)
  Na szczęście nie muszę ich nosić :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Gabrysiowa Mama