Światowy Dzień WZW - Pamiętaj O Badaniach Na HCV !Już za kilka dni, dokładniej 28 Lipca będziemy obchodzić bardzo ważny dzień. Mowa tu o Śowiatwym Dniu WZW ( Wirusowego Zapalenia Wątroby). Leczenie chorób wątroby jest bardzo ważne. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi zagrożenia jakie niesie ta choroba, mimo że nazywana jest śmiertelną, jest uleczalna, gdy w miarę wcześnie zostanie rozpoznana. Dane szacunkowe podają, że aż 80 procent Polaków jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Jest to około od 220 tyś do 230 tyś zakażonych. Jednak czym jest wirus HCV ? Jak się objawia ?.
HCV ( Wirusowe Zapalenie Wątroby). Jest to wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą krwi. Do zakażenia może dojść podczas zbiegu chirurgicznego, wizyty u stomatologa, wizyty u fryzjera, wizyty w salonie kosmetycznym, czyli w miejscach, których nasze tkanki mogą ulec naruszeniu. Sami widzicie, że na zakażenie jesteśmy narażone wszystkie. Wiele z was pewnie korzysta z usług salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Wirus HCV jest określany jako cichy zabójca, ponieważ potrafi rozwijać się bez żadnych objawów, dlatego bardzo wiele osób dowiaduje się o diagnozie przypadkowo podczas badań kontrolnych. Jednak nieleczony przez wiele lat niszczy wątrobę, doprowadzając ją do marskości lub do raka wątrobokomórkowego.  
Objawy HCV


Tak jak pisałam wcześniej wirusowe zapalenie wątroby potrafi przebiegać bezobjawowo, jednak niektóre objawy powinny nas zaniepokoić oraz zapalić lampkę ostrzegawczą w naszym umyśle. Należą do nich


- długotrwałe zmęczenie,

- apatia,

- senność, 

- stany depresyjne,- czasem bóle stawów oraz mięśni,

- zmiany skórne, swędzenie,
Niestety tylko u 20% osób obserwuje się objawy kliniczne ostrego wirusowego zapalenia wątroby. U co najmniej 20% chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby dochodzi do rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego, poprzedzonego poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie organizmu. Odrębnym problemem są tak zwane pozawątrobowe objawy zakażenia HCV, wśród których na plan pierwszy wysuwa się krioglobulinemia.  
Diagnoza HCV  Osoby, które były hospitalizowane oraz korzystały z usług salonów fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz miały wielu partnerów seksualnych powinny w pierwszej kolejności wykonać badania na obecność wirusa. Jednak grupa ryzyka jest tak szeroka, że profilaktycznemu badaniu na obecność wirusa powinni się poddać wszyscy, każdy z nas. Nic nie tracimy na tym, ale za to jesteśmy pewni. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i bezcenne. Mamy je tylko jedno.  Pozytywny wynik badania anty- HCV oznacza kontakt osoby z wirusem HCV w przeszłości. Nie zawsze oznacza zakażenie, ponieważ może się zdarzyć , iż organizm sam zwalczył wirusa. Dlatego też z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po skierowanie  do poradni hepatologicznej (leczenia chorób wątroby) i na dalsze badania diagnostyczne, potwierdzające lub wykluczające zakażenie HCV.


Miałam okazję poznać przejścia Igi, która ma 24 lata i pochodzi z Krzyża Wielkopolskiego.


,,Dowiedziałam się o tym przez przypadek,jak miałam 5 lat trafiłam do szpitala z powodu dolegliwości układu moczowego i stamtąd wyszłam z diagnoza WZW typu C ,prawdopodobnie zostałam zarażona rok wcześniej w innym szpitalu w którym przebywałam z powodu zapalenia płuc. Szpital się nie przyznał, a moi rodzice nie mieli środków finansowych  aby się sądzić. 19 lat jeżdżenia po szpitalach,kuracjach lekami,zastrzykami. Teraz już jest ok co nie oznacza że może być kiedyś gorzej ale staram się o tym nie myśleć,wirus jest póki co uśpiony. Nie jestem tylko nosicielka ale i zarażona i do końca życia będę chora.Gdy miałam 17 lat zaszłam w ciążę i musiałam przerwać kosztowna terapie (na szczęście refundowana) a było na prawdę źle, miałam fatalne wyniki lecz zdecydowałam się urodzić dziecko i przerwać leczenie. Lekarze nie byli do tego zbyt optymistycznie nastawieni,jeden nawet proponował mi przerwanie ciąży. Jednak postawiłam na swoim chciałam i urodziłam córkę i mogę powiedzieć ze to dzięki niej teraz jest wszystko dobrze bo dzięki ciąży moje wyniki się poprawiły,każdy się dziwił bo miało być tylko gorzej. Maja urodziła się zdrowa dostała po porodzie szczepionkę z przeciwciałami. 3 lata później urodziłam synka który podobnie otrzymał zastrzyk i tez jest zdrowy. Co pól roku jeżdżę na kontrole do kliniki chorób zakaźnych póki co wszystkie wartości wątrobowe są w normie i mam nadzieję ze będzie tak długo długo,staram się z ta choroba żyć normalnie w sumie w codziennym dniu nawet o tym nie myślę,boje suw ze kiedyś może to wrócić a mam dzieci i dla nich żyje. Są na świecie o wiele gorsze choroby ciesze się  z tego co mam i ze Bóg dal mi zdrowe dzieci."

Komentarze

 1. nigdy nie wiadomo co w nas siedzi, profilaktyka przede wszystkim. Zatem badajmy się

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo Ważny temat! Warto się regularnie badać. W wielu chorobach wczesne wykrycie pozwala wyleczyć si w 100%! Warto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie tak badania nic nas nie kosztują, ponieważ są refundowane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie dlatego jest bardzo ważne rozmawianie o tym, gdyż wcześniej można się wyleczyć, ale jednak dużo osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka...

  OdpowiedzUsuń
 5. Refundowane ? Czy oby na pewno. Jeśli tak, to na jakich zasadach ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Chodziło mi o badania krwi :) lekarz nie moze nam odmówić skierowania na takie badanie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ogólnie badania robię często że względu na różne choroby w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja badam krew regularnie! Fajnie, że poruszasz taki temat bo często się o tym zapomina, a zarazić się jest łatwiej niż sądzimy!

  OdpowiedzUsuń
 9. ja przyznam sie ze dawno nie robilam badań

  OdpowiedzUsuń
 10. Profilaktyka przede wszystkim! Dlatego badania robię regularnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. I bardzo dobrze kochana, gdyż bardzo dużo osób myśli że jak nie mają żadnych objawów i nie muszą się badać a to jest bardzo nieodpowiedzialne zachowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj kochana warto się regularnie badać, bo to nic nas nie kosztuje a ratujemy nasze zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Brawo kochana oby tak dalej, oczywiście że można bardzo szybko się zarazić, dlatego warto o tym pisać aby więcej osób się o tym zagrożeniu dowiedziało ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. I bardzo dobrze trzeba to regularnie wykonywać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja Dzieciolandia25 lipca 2017 09:26

  Ciężki ale bardzo ważny temat

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwszy raz o HCV pomyślałam dopiero będąc w ciąży, w momencie gdy lekarz nie zlecił tych badań, a inni byli tym bardzo zaskoczeni. Zmieniłam lekarza, który te badania zlecił od razu. Wiele z nas nie robi tych badań bo wirus HCV jest traktowany podobnie jak wirus HIV czyt. Jeśli nie masz wielu partnerów seksualnych to niemożliwe żebyś się zaraziła.

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie miałam wczoraj okazję się spotkać właśnie z takim rozumowaniem i szczerze przeraziło mnie to...

  OdpowiedzUsuń
 18. Nawet nie wiesz jak ciężki, ale warto go poruszać aby uchronić inne osoby :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Trzeba sobie zdać sprawę,że takie choroby istnieją,że takie daty istnieją i takie zagrożenia istnieją.Nawet na pazurkach można się zarazić!
  Trzeba o tym pamiętać :)
  super wpis!:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dokładnie tak !! Dziekuje za docenienie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. The Book Hothead25 lipca 2017 13:11

  Ostatnio coraz częściej słyszy się o przeróżnych chorobach, nie tylko HCV, ale niestety mało osób pamięta o regularnych badaniach :( Bardzo dobry, rzetelny post.

  OdpowiedzUsuń
 22. Poruszony został bardzo ważny problem i dobrze :)
  Zapraszam do mnie, może wspólna obserwacja? :)

  veronicalucy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziękuje bardzo ! Niestety Polacy sa tak nauczeni, że na ewentualne badania idą dopiero jak coś się zaczyna dziać..

  OdpowiedzUsuń
 24. My Polacy, może inni też, mamy stracha przed badaniami. Ludzie boją się badać bo jeszcze coś zostanie wykryte. Ja, jestem zwolennikiem badania i profilaktyki. Badania na wzw robiłam w swoim życiu, bo nigdy nic nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 25. Badania powinno się profilaktyczne robić regularnie, ponieważ są bardzo ważne!

  OdpowiedzUsuń
 26. Tak, dlatego zawsze wszystkim powtarzam w rodzinie o regularnych badaniach :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja też robiłam chociaż każdy się wyśmiewał ze mnie, że jak nie miałam dużo partnerów to mi nie potrzebne....

  OdpowiedzUsuń
 28. Honorata Osowska26 lipca 2017 07:54

  Mialam kiedys podejrzenie tej choroby,ale okazalo sie na szczescie,ze to nie to😊 ulzylo mi. Ale znam osobe ktora to przeszla,moja bratowa. Nie znam szczegulow Bo mieszka daleko. Ale nie bylo lekko. Ja jestem za tym any sie regularnie badac,aczkolwiek nie popadac w panike przesadna! Czasem nawet maly objaw moze cos sygnalizowac! Trzeba uwazac 😊

  OdpowiedzUsuń
 29. Badania są bardzo ważne, ale z drugiej strony mnie tyle razy lekarze "olali" pomimo moich podejrzeń, że coś się dzieje, że na wszystko trzeba chodzić prywatnie. A na to mnie nie stać.

  OdpowiedzUsuń
 30. No niestety bardzo często lekarze nie wystawiają takiego skierowania na badania, to prawda...

  OdpowiedzUsuń
 31. PaulinaŚwiątek26 lipca 2017 09:52

  Szok ... szczęśliwe zakończenia bardzo rzadko się przydarzają ... dobrze, że w Twoim przypadku było inaczej ... kurcze moja teściowa ma podobne objawy ... ale ona jest gorzej uparta od osła ! można mówić i mówić, a ta stale swoje ... wszystko wie lepiej ... do przychodni ma 10 minut piechotą i biedna nie ma czasu ... mam nadzieję, że jak się obudzi to nie będzie już za późno ... :/

  OdpowiedzUsuń
 32. Co prawda to nie moja historia a mojej znajomej. Co nie zmienia faktu, że powinna się przebadać, ale jak sami tego nie zechcą to to nic nie da... nić na siłe.

  OdpowiedzUsuń
 33. Powiem szczerze, że nigdy nie zastanawiałam się nad tym jakie niebezpieczeństwa mogą nieść, z pozoru, nieszkodlowe wizyty u kosmetyczki czy fryzjera. Kiedyś chłopak mnie uświadomił, gdy wybierałam się na pazurki. Byłam w szoku i zaczęłam czytać. Krótko potem zaczęłam unikać wizyty w podejrzanych miejscach,bo nie chce narażać swojego zdrowia. Zwłaszcza szerokim łukiem omijam "domowe salony piękności". Zdrowie jest tylko jedno i to my musimy o nie zadbać,a żeby to zrobić,musimy być świadomi czającego się niebezpieczeństwa

  OdpowiedzUsuń
 34. To prawda, że nigdy nie wiadomo kiedy choroba nas 'dopadnie', więc trzeba się strzec i uważać, no i profilaktycznie robić badania, które pomogą wykryć początki chorób. Jednak z tymi skierowaniami na badania od lekarzy nie jest tak wesoło: sama ostatnio prosiłam lekarza o skierowanie na zwykłe badanie krwi u córki, ale odmówił bo twierdzi że były robione ROK WCZEŚNIEJ, więc on nie widzi potrzeby robienia ponownych badań. No cóż... Bez komentarza. Zrobię prywatnie i już :(

  OdpowiedzUsuń
 35. Ostatnio to badanie wykonywalam ok 2 lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Masz rację, chyba powinnam zrobić to i wiele innych badań...

  OdpowiedzUsuń
 37. Warto kochana, bo to chodzi o zdrowie !

  OdpowiedzUsuń
 38. Wiem, ze je się wykonuje co jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja też nie korzystam z domowych salonów szerokim łukiem wolę sprawdzone gabinety :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Oczywiście że panika nie jest wskazana ale musimy mieć swiadomosć ryzyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. No niestety wszystko zależy od lekarza, który nas prowadzi a z nimi czesto różnie bywa znam to z doświadczenia :(

  OdpowiedzUsuń
 42. Ehhh dlatego u mnie najczęsciej konczy sie tym, ze sama prywatnie wykonuje badania :(

  OdpowiedzUsuń
 43. Dzięki profilaktyce mamy możliwość doprowadzenia do wykrycia danej choroby we wczesnym jej stadium i jeśli zajdzie taka potrzeba, to również zastosowania zaawansowanego leczenia. Są lekarze, którzy z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu nie chcą wypisać nam skierowania na dane badania. Tutaj warto pamiętać, że tylko my decydujemy o tym, czy odejdziemy z przysłowiowym kwitkiem z gabinetu lekarskiego, czy też będziemy nieugięci i osiągniemy swój cel. WZW to bestia, która po cichu uszkadza naszą wątrobę, więc warto ją uśpić, by nie siała spustoszenia w naszym organizmie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Dlatego zawsze powtarzam, aby nie dawać za wygraną bo lekarze nam łaski nie robią, że dają skierowanie na badania, a co do Wzw to jeśli w nie porę to wykryjemy jak dojdzie do marskości wątroby będzie za późno :(

  OdpowiedzUsuń
 45. O kurde, dobrze, że mi przypomniałaś! Muszę iść :O

  OdpowiedzUsuń
 46. Dobrze takie recenzje pisac, ponieważ ludzie nie mają wiedzy na ten temat, a nie powiem, dodatkowo lekarze nie kwapią się często, aby dac skierowanie na tego typu badanie. Świetny wpis!!!! Oby dotarł do jak największej liczby czytelników 😍❤

  OdpowiedzUsuń
 47. Dobry temat, ale ja odpowiem z innej beczki. Albowiem najwięcej zakażeń wirusem HCV występuje podczas zabiegów szpitalnych. Gdyby sale operacyjne razem z lekarzami byli sterylni, liczba zakażeń byłaby dużo mniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 48. Wiem dokładnie o czym mówisz wiele razy przeszłam jakieś zakażenie bakterią wlasnie przez brak sterylnosci :/

  OdpowiedzUsuń
 49. Katarzyna Jolanta Bara15 sierpnia 2017 06:20

  W tym wypadku, badanie jest najważniejsze i nikt nie powinien tego bagatelizować. A jeśli to zrobi to oby nie żałował. Cieszę się,że osoba, której wypowiedź jest przytoczona w Twoim spisie, czyli Iga urodziła zdrowe dzieci i są dla niej napędem do życia <3
  :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Bardzo ważny temat! Super, że go poruszyłaś, bo wydaje mi się, że cały czas za mało mówi się o HIV i AIDS :( Zarazić możemy się wszędzie - u dentysty, w gabinecie kosmetycznym, dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć świadomość ludzi na ten temat. Nie bójmy się zapytać dentystę czy kosmetyczkę o to, czy sprzęty są sterylne! Dobry dentysta nigdy nie będzie miał za złe takiego pytania. A my będziemy mieli większą pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zadbać o swoje zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ja jestem zdania, że trzeba pamiętać o badaniach wszelkiego rodzaju i trzeba koniecznie je wykonywać. Tak samo konieczne są wizyty u specjalistów. Warto tych najlepszych, aby diagnoza została wprowadzona szybko razem z leczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 52. Design for manufacturing means taking a design-first approach to manufacturing. In this text, we a glance at|have a look at} the overall DFM course of, the mandatory steps for a successful consequence, examples of DFM carried out proper and method to|tips on how to} get essentially the most out of your own processes. Every 3D model supposed for 3D printing ought to be completely manifold , which means that every edge ought to be connected to exactly 2 polygons and the model must embody no holes (unless they’re integral to the design). Of course, this can differ depending on the type of printer you’re utilizing to fabricate components, although a great rule of thumb is to use an industrial printer Wired Headsets for Kids for extra sizable components.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama