Uzależnienie Od Komputera U Dziecka - Jak Je Rozpoznać ? Gdzie Szukać Pomocy ?


Zatłoczone place zabaw, pozajmowane ławki w parku, radosny śmiech, głos dzwonku rowerowego - prawda, że jest to bardzo mało spotykany obraz dzieciństwa ? Niestety to wszystko zostało zastąpione w miarę rozwoju globalnego elektroniką - telefonami komórkowymi, tabletami oraz komputerami bądź laptopami. Niestety nie niesie to niczego dobrego ze sobą. Dzieci zamykają się w swoich pokojach i zaczynają bardzo niebezpieczną przygodę bardzo często prowadzącą do obsesyjnego uzależnienia od komputera. Jak rozpoznać uzależnienie od komputera ? Do czego może doprowadzić ? Ile czasu powinno spędzać dziennie dziecko na komputerze ? Jak pomóc dziecku ? Tego się dowiecie z dzisiejszym wpisie poświęconemu temu ważnemu tematowi. Zapraszam do czytania. 

Jak Rozpoznać Uzależnienie Dziecka Od Komputera ?

My rodzice bardzo szybko rozpoznamy uzależnienie naszego dziecka od komputera. Jeśli nasze dziecko przesiaduje na nim bardzo długi czas 7-9 godzin lub nawet więcej to wtedy z pewnością mamy do czynienia z bardzo poważnym uzależnieniem. Kolejnym niepokojącym objawem jest odsunięcie się dziecka od świata realnego. Przede wszystkim od jego zainteresowań oraz hobby. Dziecko również nie chce spędzać z nami czasu na wspólnych zabawach lub wyjazdach. Powoli czujemy, że tracimy swoje dziecko. Najpoważniejszym objawem są również stany lękowe oraz napady agresji podczas ograniczania mu dostępu do komputera. 

Do Czego Może Doprowadzić Uzależnienie ?

Uzależnienie doprowadza nasze dziecko przede wszystkim powolnie do wycofania się ze świata realnego. Takie dziecko staje się osowiałe oraz niechętnie nawiązuje relacje z rówieśnikami. Nie chce chodzić do szkoły oraz się spełniać w swoich zainteresowaniach. Takie dziecko będzie miało bardzo poważne problemy społeczne z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. Będzie miało również problemy z koncentracją, wzrokiem, pamięcią. Najcięższymi skutkami jest popadanie w depresję oraz epilepsja. 


Ile Czasu Powinno Spędzać Dziecko Przed Komputerem ?

Moim zdaniem w tej kwestii powinniśmy obserwować nasze dziecko. Wszystko zależy od pory dnia. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy dzieciom grać na komputerze wieczorami, to wtedy najczęściej dochodzi do ataków padaczki oraz narażamy wzrok naszego dziecka. Wszystko zależy również od tego co będzie robić nasze dziecko na komputerze. Jeśli będzie się zajmować odrabianiem pracy domowej to dajmy ją spokojnie dokończyć, ale jeśli będzie grało w gry komputerowe to nie powinno to być powyżej godziny !. Załóżmy, że będzie to maks godzina dziennie. 


Gdzie Szukać Pomocy ?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać na spokojnie z naszym dzieckiem. Niestety nie możemy go do niczego zmusić. Sama po sobie wiem, że taka rozmowa potrafi bardzo dużo zdziałać. Możemy spróbować zapisać je na zajęcia dodatkowe, aby ograniczyć jego czas. Dzięki temu będzie miało mniej czasu na przesiadywanie na komputerze. Z pewnością po jakimś czasie może mu brakować wirtualnego świata. Ograniczenie też jest dobrym rozwiązaniem. Ważne, abyśmy ustalili razem reguły, limity oraz nagrody za spełnienie ich. Nic tak nie motywuje jak nagroda otrzymana po dostosowaniu się do reguł. Jeśli te sposoby nie przyniosą żadnego skutku możemy wtedy udać sie do psychologa dziecięcego lub psychiatry dziecięcego, który z pewnością pomoże i znajdzie odpowiednią drogę leczenia uzależnienia. Najważniejsze jest, aby się nie poddawać i wspierać swoje dziecko w leczeniu jego uzależnienia. 


A Ile Czasu Wasze Dzieci Poświęcają Grom Komputerowym ?Komentarze

 1. Bardzo potrzebny wpis. Coraz częściej dzieci i to małe są uzależnione

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej spojrzałabym na problem obiektywnie. KOmputer, jak i internet to czasami już niezbędna proteza w naszym zyciu. Jesli dziecka pasją jest komputer to właśnie trzeba obserwować po prostu dzziecko i jego zachowanie. Zwracajmy uwage w czym dziecko siedzi. Ale poza tym.. godzina przy grze? Czasamia sama gra się włącza z 10 min, polecam zwrócić na to uwagę ;) Przez godzine naprawdę w grze nic sie nie zrobi xd

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz to już powszechny problem, niestety za bardzo bagatelizowany przez rodziców i opiekunów.

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety, dzieci się coraz szybciej uzależniają nie tylko od komputera, ale też od substancji psychoaktywnych :( dopiero się dowiedziałam, że koleżanka z klasy mojej córki w liceum jest teraz w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu, nawet nie mam słów jak to skomentować....

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama