Nadwrażliwość Słuchowa - Jak Ją Rozpoznać ? Jak Ją Leczyć? Nasza HistoriaŚpiew ptaków, szum natury oraz urządzeń w domu, czyli to na co każdy z nas nie zwraca uwagi. Prawie wszędzie jesteśmy atakowani przez wszelkiego rodzaju dźwięki. Niestety niezauważalne dla większości odgłosy małym dzieciom mogą powodować bardzo duże cierpienie i ból. Nie jesteśmy nawet w stanie wyobrazić sobie co czują w takich sytuacjach. Dzieci obawiają się nagłych, głośnych dźwięków i w takiej sytuacji reagują najczęściej płaczem, agresją lub krzykiem. Niestety wielu rodziców bagatelizuje ten problem nie mając pojęcia o istnieniu nadwrażliwości słuchowej. Mój synek również miał podejrzenia tej choroby i dzięki szybkiej reakcji udało nam się mu pomóc. Właśnie z powodu naszej historii postanowiłam, że na moim blogu pojawi się wpis o nadwrażliwości słuchowej. Mam nadzieję, że rodzice, którzy przeczytają ten wpis będą mieli świadomość czym jest ta choroba i w razie rozpoznania objawów u swojego syna lub córki zareagują w odpowiednim momencie. 


Czym Jest Nadwrażliwość Słuchowa Oraz Jej Objawy

Nadwrażliwość Słuchowa tak jak wcześniej wspominałam jest to bolesne, wręcz doprowadzające do cierpienia odczuwanie dźwięków, znajdujących się w naszym otoczeniu, często w dużym natężeniu. Ta przypadłość dotyka coraz większą liczbę dzieci. Dla dzieci z nadwrażliwością słuchową nawet znacznie cichsze dźwięki mogą okazać się nieprzyjemne. Po czym, w takim razie, rozpoznać, że nasze dziecko cierpi na nadwrażliwość słuchową?


Przede wszystkim reaguje na różne dźwięki płaczem, zatykaniem uszu oraz jest bardzo zaniepokojone.  Takimi dźwiękami może być szum odkurzacza, suszarki lub sygnał karetki. Dodatkowo malec przebywając w otoczeniu z wyższymi odgłosami może być znacznie pobudzone, przez co staje się bardzo agresywne. Przedstawienia szkolne, imprezy typu wesela, zajęcia grupowe to istne cierpienie dla niego. Właśnie z tego powodu uczęszcza i reaguje na nie bardzo niechętnie. Dodatkowo dziecko z nadwrażliwością słuchową w bardzo szybkim czasie wychwytuje nawet ciche dźwięki. Jeśli jako rodzic zauważyłeś jeden lub kilka objaw wymieniony wyżej dotyczący nadwrażliwości powinieneś przyjrzeć się swojemu dziecku i tego nie bagatelizować. 


Przyczyny Nadwrażliwości Słuchowej

Wielu naukowców oraz ekspertów twierdzi iż przyczyną powstawania nadwrażliwości słuchowej są najczęściej zaburzenia ze strony obwodowej części narządu słuchu. Powodują one pojawienie się niepoprawnych procesów w tym właśnie nadwrażliwości na wszelkie głośniejsze oraz ciche dźwięki. Dodatkowo narażone są na tą przypadłość osoby z autyzmem oraz z niedosłuchem. Nie tylko u dzieci występuje nadwrażliwość, ale także u osób dorosłych. Szacuje się iż jest to aż 14% osób dorosłych.

Leczenie Nadwrażliwości

Nadwrażliwość słuchowa może powodować problemy z koncentracją, nadmierne pobudzenie, ataki agresji, smutek, złość, trudne zachowanie, problemy z zasypianiem, krzyk oraz zagłuszanie wszelkiego rodzaju dźwięków. Najważniejszym naszym zadaniem, jako rodzica, jest rozpoznanie objawów nadwrażliwości oraz szybka pomoc dziecku. Leczenie jej opiera się na kilku metodach. Jedną z nich jest integracja sensoryczna. IS ma na celu zintegrowanie wszystkich zmysłów poprzez ćwiczenia na takich przyrządach jak podwieszana huśtawka, hamak, ale także piłka, deskorolka i inne. Dzięki temu skutecznie oddziałujemy na system słuchowy. Pomimo leczenia powinniśmy naszemu dziecku zapewnić jak najlepsze warunki do życia. Chodzi mi tu szczególnie o przypadek, gdy stawia pierwsze kroki w przedszkolu lub szkole . Wychowawca lub nauczyciel powinien zostać poinformowany o problemie dziecka. W takim wypadku dziecko będzie spędzało przerwy lekcyjne w sali, a nie na głośnym i hucznym korytarzu. Na pewno poprawi to jego komfort przebywania w szkole. Powinniśmy także przemyśleć kupno dziecku słuchawek wygłuszających, które często wydają się być niezbędne.
Nasza Historia Diagnostyki Nadwrażliwości

Nadwrażliwość słuchową u mojego synka, w pierwszej kolejności, zaczęła podejrzewać P. logopeda, do której uczęszczał na zajęcia korekcyjne oraz logopedyczne. Rozpoznała to przede wszystkim po reakcji na głośniejsze piosenki, które mu puszczała na zajęciach. Reagował na nie gestami zakrywającymi uszy oraz krzykiem. Zauważyliśmy także kilka symptomów w domu. Syn nie chciał przebywać w zatłoczonych miejscach. Dodatkowo będąc na weselu przy głośnej muzyce płakał i musieliśmy go zabrać do domu. Oczywiście zareagowaliśmy w ostatnim momencie. Odwiedziliśmy laryngologa który postawił diagnozę w stronę autyzmu, która na szczęście się nie potwierdziła. Pozostaliśmy przy diagnozie nadwrażliwości słuchowej. W jaki sposób mu pomogliśmy? Przede wszystkim była to terapia integracji sensorycznej. Chroniliśmy nasze dziecko przed dźwiękami powodującymi jego cierpienie. Nawet zrezygnowaliśmy w pewnym momencie ze szkoły. Rozważaliśmy również zakup słuchawek wygłuszających, które również okazują się bardzo pomocne w leczeniu nadwrażliwości. Wszystkie te sposoby oczywiście pomogły naszemu synkowi. Teraz nie ma wręcz śladu po nadwrażliwości słuchowej. Oczywiście na dźwięki bardzo głośne reaguje, ale myślę, że nie każdy z nas je toleruje. Pomogła nam przede wszystkim szybka reakcja, która jest tutaj najważniejsza.


Nadwrażliwość słuchowa potrafi bardzo mocno doskwierać w codziennych czynnościach dzieci. Przede wszystkim powinniśmy otoczyć takie dziecko czułością oraz wyrozumiałością. Nie łatwo jest funkcjonować z hałasem, który powoduje ból. Najważniejsze jest abyśmy pomogli dziecku w  porę i poprawili komfort jego życia. Chrońmy nasze dziecko przed takimi dźwiękami sami lub wspomagając to słuchawkami wygłuszającymi, o których przeczytacie więcej w poniższym wpisie:

A Czy Wy Znacie Takie Dzieci Które Mają Nadwrażliwość Słuchową ?


Komentarze

 1. Dla mnie do tej pory był to zupełnie obcy temat. Dopiero teraz się trochę więcej o nim dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że jest coś takiego. Ale wiesz, dla mnie z reguły zasada było, że przy małym dziecku nie słucha się głośno muzyki np, że takie dziecko potrzebuje spokoju, ciszy, stabilizacji itp :) teraz z kolei już aż tak tego nie pilnujemy, ale to tylko dlatego, że Bartek ewidentnie lubi muzykę i to głośną :P ostatnio powiedział do mnie 'a tata włącza głośniej!' :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz o tym słyszę, ale dobrze że piszesz o tym problemie. Mnie irytuje długotrwały dźwięk wiertarki udarowe, ale też inne długotrwałe hałasy. Takie słuchawki to bardzo przydatna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 4. ostatnio czytam książkę o takiej wrażliwości, ale na różne bodźce ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama