Muzeum - Dlaczego Warto Chodzić Do Niego Z Dzieckiem?


W naszych czasach muzeum kojarzy się zazwyczaj z ciszą oraz nudą. Jednak to miejsce to nie tylko cisza  i nuda. Wizyta w muzeum może być wielką dawką wiedzy oraz frajdy. Wiele osób nie docenia tego miejsca zdecydowanie. Zatem czy muzeum może zachwycić nawet najmłodszych? Oczywiście, że tak! Chociaż sztuka współczesna może wydawać się rodzicom zbyt trudna dla ich pociech to naprawdę warto ją nim pokazywać. Niesie to ze sobą wiele korzyści edukacyjnych, dlatego nie zastanawiajcie się i zaplanujcie swoją pierwszą wycieczkę do muzeum, z której wasze dziecko na pewno będzie zadowolone. W dzisiejszym wpisie dowiecie się kiedy warto zabrać dziecko do muzeum? Czy muzeum to miejsce dla dzieci? Jakie są korzyści tego dla niego? oraz O czym należy pamiętać, zwiedzając muzeum z dzieckiem? Zapraszam Was do czytania!

Kiedy Dziecko Zabrać Do Muzeum? W Jaki Wieku?


Nie ma tutaj prostej odpowiedzi. Myślę, że zależy to przede wszystkim w dużej mierze od nas, czyli rodziców. To właśnie my powinniśmy wiedzieć kiedy nasz maluch jest gotowy na pierwsze zwiedzanie tego miejsca. Maluch nie musi być starszy, ponieważ już duże zainteresowanie sztuką mają młodsze dzieci. Na początku dobrym pomysłem może być spontaniczna wycieczka rodzinna do muzeum, która pomoże nam ocenić czy nasze dziecko jest gotowe na zwiedzanie tego miejsca. Możemy także tuż przed wizytą w muzeum zbliżyć malucha do sztuki. Czytajcie i rozmawiajcie o sztuce jak najwięcej! Jest naprawdę wiele wspaniałych książek, które pomogą Wam się zbliżyć do sztuki. Możecie także znaleźć  w internecie wspólnie jak najwięcej informacji o wystawie, którą macie zamiar obejrzeć wspólnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że im wcześniej nasza pociecha zbliży się do sztuki to jest duża nadzieja, że wyrośnie na wrażliwego i wspaniałego odbiorcę naszej cudownej kultury. 


Wielka Dawka Wiedzy I Zaciekawienia


Muzeum tak jak wspominałam niesie wiele korzyści dla naszego dziecka. Jak wiemy dziecko ma bardzo dużą wyobraźnię i sztuka może okazać się dla niego bardzo ciekawa. Kontakt z nią pobudzi ją oraz ich intelekt. Przyprowadzając dziecko do muzeum otwieramy je przede wszystkim na świat. Jest wiele miejsc, gdzie wystawy są przygotowywane z myślą właśnie o najmłodszych. Wystarczy ich się poszukać w internecie. Z pewnością wspólnie znajdziecie coś odpowiedniego. Muzea przede wszystkim otwierają się dla najmłodszych. Wszelkiego rodzaju eksponaty, zabytki, ścianki wystawiennicze często są naprawdę bardzo ciekawe  i mogą zainteresować najmłodszych. Jest to świetna dawka wiedzy oraz nauki dla dzieci. Nie ma nic wspanialszego niż wspólnie z dzieckiem poznawać historię oraz kulturę. O Czym Należy Pamiętać Zwiedzając Muzeum Z Dzieckiem?

Zwiedzając muzeum z naszym dzieckiem należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim sprawimy, że ten poświęcony czas na zwiedzanie będzie udany oraz niezapomniany dla niego. Przede wszystkim pamiętajmy o:

 • nie przesadzaniu z czasem zwiedzania (zbyt długie zwiedzanie może zniechęcić malucha)
 • jeśli jest możliwość skorzystajcie z pomocy przewodnika,
 • pokazuj dziecku, że również jesteś zainteresowany zwiedzaniem!
 • zadawaniu dziecku pytań, lub odpowiadaniu na nie,
 • zachęcaniu dziecka do robienia zdjęć, 
 • wymyślaniu zabaw poszukujących danych elementów lub eksponatów,
 • bycia otwartym, 
 • unikania rozkazywania dziecku, 
 • nie wyręczaniu dziecka,
 • zapewnieniu bezpieczeństwa,
 • nie doradząniu
 • świetnej zabawie!

A Czy Wy Zabieracie Swoje Dzieci Do Muzeum?


Komentarze

 1. Zgadzam. Się z tobą że warto zabierać dzieci w takie miejsca.
  Przydatny post

  OdpowiedzUsuń
 2. matko ja uwielbiam muzea ! i strasznie się jaram że rodzice mnie tam zabierali!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę?
   Powiem Ci, ze ja nie miałam takich warunków, bo daleko miałam jakiekolwiek muzeum, a bardzo żałuje :/

   Usuń
 3. Z racji tego, że mój tata jest artysta plastykiem, to od dziecka jestem przyzwyczajona chodzić do muzeum. Zostało mi to we krwi, więc jak tylko mam okazję to zabieram tam również dzieci Wiedza jak się zachować więc nie muszę ich zbyt pilnować. Podobnie jak ja lubią oglądać dzieła sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam muzea! Jako dziecko też je lubiłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. W ramach lekcji historii często jeździliśmy całą klasą do muzeum i bardzo to lubiłam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama