2/22/2021 14

Jak robić zakupy w stylu Eko ?
Ekologiczny styl życia kiedyś był uważany za dziwactwo. Jego przeciwnicy zadawali pytanie: po co wdrażane były wszelkie innowacje, skoro teraz lansowany jest powrót do stanu poprzedniego? Tymczasem badania wykazały, że niektóre innowacje wcale nie stanowią takiego udogodnienia, jakiego się po nich spodziewano, a nawet okazały się szkodliwe dla środowiska. Dotyczy to także codziennych zakupów. Jak je robić i być eko?


Lista zakupów


Lista zakupów jest podstawą postawy eko. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób zaoszczędzimy czas, który stracilibyśmy, krążąc pomiędzy regałami w marketach. Tymczasem listę możemy przygotować w domu. Wystarczy sprawdzić zawartość lodówki i szafek, a następnie odwiedzić serwis Gazetkomat.pl, porównać oferty poszczególnych marketów i dyskontów i dokonać wyboru. Ponadto dzięki liście zakupów unikniemy kupowania rzeczy niepotrzebnych, co zapobiegnie marnotrawieniu żywności. Zauważmy, że wystarczą elektroniczne wydania gazetek, do tego wszystkie zgromadzone w jednym miejscu.


Kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia wiąże się też z jego zmarnowaniem, jeżeli kupujemy produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia, których nie możemy dłużej przechowywać, np. w zamrażarce (jajka, owoce, itp.). Warto wiedzieć, że w Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności, która przecież nie jest tania. Kupowanie według listy może tę liczbę znacznie zmniejszyć.Siatki na zakupy – nie z folii


Polska jest krajem, w którym zużywa się najwięcej reklamówek foliowych rocznie w całej Unii Europejskiej – od 250 do 300 na osobę. Dla porównania, w Niemczech jest to zaledwie 60, a w Danii – 4. Torba reklamowa z polietylenu wytwarzana jest w kilka sekund, użyta jest w zasadzie tylko do przeniesienia zakupów ze sklepu do domu, po czym albo jest wyrzucana, albo przeznacza się ją do zbierania śmieci, a następnie wynosi do pojemnika (zsypu). Stamtąd śmieci trafiają na wysypisko, gdzie mogą leżeć dłuższy czas, zanim zostaną zutylizowane. Proces rozkładu foliowej reklamówki może trwać nawet kilkaset lat, a w tym czasie jej losy bywają różne. Miliony ton opakowań plastikowych rocznie trafiają do oceanów, przyczyniając się do zagłady ich fauny.


Rozwiązaniem są siatki wielokrotnego użytku z tkanin, jakich używaliśmy przez wiele lat. Niektóre markety oferują także jednorazowe torby papierowe, które można poddać recyklingowi. Jeżeli istnieje taka możliwość, możemy również nabyć dany produkt w jednym większym opakowaniu zamiast w kilku mniejszych; ukazująca się w sieci Dinogazetka w najnowszym numerze poleca sok jabłkowo – śliwkowo – aroniowy w butelce trzylitrowej, w dobrej cenie 8,99 zł.Wodę nie zawsze trzeba kupować


Przywykliśmy kupować wodę mineralną. Jeżeli kupujemy wodę niegazowaną, na ogół nie sprawdzamy jej składu. Tymczasem w wielu rodzajach wody jest mniej składników mineralnych niż w zwykłej wodzie z kranu. Współczesne systemy filtrów są wysoce efektywne i w większości polskich miast picie wody z kranu jest nawet bardziej zalecane, niż wody butelkowanej. Woda w naszych sieciach wodociągowych musi spełniać wyśrubowane normy Unii Europejskiej, a jej jakość jest ciągle monitorowana tak pod względem składu chemicznego, jak i mikrobiologicznym. Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości, czy można pić wodę prosto z kranu, warto zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem i pić wodę w dowolnych ilościach. Jeszcze lepsza będzie z dodatkiem plasterka cytryny; owoce te poleca w aktualnym numerze wydawana przez sieć Netto gazetka promocyjna – cena siatki 0,5 kg to zaledwie 1,99 zł.Czytajmy etykiety


Czytanie etykiet umożliwi zapoznanie się oczywiście ze składem kupowanego produktu i jego wartością energetyczną. Ale nie tylko – etykieta informuje także o sposobie wytworzenia i pakowania danego produktu. Na etykiecie można również znaleźć informacje na temat możliwości recyklingu opakowania – są to trzy zielone strzałki formujące trójkąt. Z kolei o tym, że opakowanie zostało wyprodukowane z surowca, za którego odzysk producent zapłacił, informuje oznaczenie zielonym kołem z wpisanymi dwiema strzałkami.

Skład produktu również ma znaczenie. Niektóre składniki mają negatywny wpływ na środowisko; są to zwłaszcza konserwanty, sztuczne wzmacniacze smaku, barwniki chemiczne oraz część substancji użytych do wytworzenia produktu, np. tłuszcze, zwłaszcza olej palmowy. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i zawierających dużą liczbę składników.


Oszczędne i ekologiczne pakowanie


O opakowaniach większych była już mowa – przykład soku w trzylitrowej butelce. Warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób pakowane są poszczególne produkty, ile i jakich surowców zużyto na opakowanie. Przykładem są np. cukierki; każdy jest zawinięty osobno, a następnie razem umieszczone są w większym opakowaniu. Podobnie pasta do zębów – część past sprzedawana jest w samych tubkach, ale część oprócz tubki zapakowana jest w pudełko, które spełnia funkcję wyłącznie marketingową.


Ukazująca się w sieci Stokrotka gazetka poleca czteropaki piwa. Puszki opakowane są w foliową zgrzewkę, która również ma znaczenie wyłącznie marketingowe i można byłoby się bez niej obejść, łącząc puszki w czteropak za pomocą np. znacznie bardziej ekologicznego kartonu.


Przykładów jest znacznie więcej. Wystarczy uważnie przyglądać się produktom na sklepowych regałach i starać się kupować z sensem. 


Gabrysiowa Mama Instagram


Gabrysiowa Mama Kontakt


14 komentarzy:

 1. Nie robię dużych zakupów, tym bardziej nic się nie marnuje. Pełno makulatury z zakupami mam na korytarzu, na szczęście nie muszę psuć oczu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to świetnie, ja tez ostatnio bardziej przemyslane zakupy robię i wychodzi mi to na lepsze :)

   Usuń
 2. Bardzo ważny post. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak małymi kroczkami mozemy na prawdę wiele zdziałać! :)

   Usuń
 3. Warto od razu nie rzucać się na głęboką wodę, małe zmiany są w porządku.

  OdpowiedzUsuń
 4. My też staramy się zabierać ze sobą materiałowe torby i opakowania wielokrotnego użytku - a z wody mineralnej całkiem zrezygnowaliśmy i używamy dzbanka filtrującego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodatkowo takie zabieranie ze sobą toreb i opakowań jest to bardzo oszczędne, licząc iz wydajemy nawet około 40-60 groszy ;)

   Usuń
 5. Bardzo fajny wpis. Z pewnością przyda się osobom początkującym w tym temacie. Osobiście również staram się dbać o środowisko i myślę, że całkiem dobrze mi to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super w takim razie się ciesze ze poszerza się stale grono osób cokolwiek robiących aby dbać o nasze środowisko :)

   Usuń
 6. Ja lubię każdy rodzaj zakupów, te na żywo, jak i online. Zawsze znajdzie się jakieś plusy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dokładnie!
   Chociaz ja zdecydowanie wolę zakupy ostatnio onilnie, poniewaz przede wszystkim mogę
   robić to bez wychodzenia z domku.

   Usuń
 7. U mnie torby na zakupy i woreczki na warzywa swoje, wielorazowe. Lista zakupów zgodna z zzaplanowanymi posiłkami :) kupowanie jak najmniej plastiku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama staram się być świadomym, eko-konsumentem. Wodę już od dawna piję filtrowaną, na zakupy chodzę z listą. Staram się teraz ograniczyć kupowanie plastiku - jest to jednak o tyle ciężkie, że chociażby mięso pakowane jest w plastikowe pudełka. Ale i na to znajdę sposób ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

Copyright © 2017 Gabrysiowa Mama