Jak robić zakupy w stylu Eko ?




Ekologiczny styl życia kiedyś był uważany za dziwactwo. Jego przeciwnicy zadawali pytanie: po co wdrażane były wszelkie innowacje, skoro teraz lansowany jest powrót do stanu poprzedniego? Tymczasem badania wykazały, że niektóre innowacje wcale nie stanowią takiego udogodnienia, jakiego się po nich spodziewano, a nawet okazały się szkodliwe dla środowiska. Dotyczy to także codziennych zakupów. Jak je robić i być eko?


Lista zakupów


Lista zakupów jest podstawą postawy eko. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób zaoszczędzimy czas, który stracilibyśmy, krążąc pomiędzy regałami w marketach. Tymczasem listę możemy przygotować w domu. Wystarczy sprawdzić zawartość lodówki i szafek, a następnie odwiedzić serwis Gazetkomat.pl, porównać oferty poszczególnych marketów i dyskontów i dokonać wyboru. Ponadto dzięki liście zakupów unikniemy kupowania rzeczy niepotrzebnych, co zapobiegnie marnotrawieniu żywności. Zauważmy, że wystarczą elektroniczne wydania gazetek, do tego wszystkie zgromadzone w jednym miejscu.


Kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia wiąże się też z jego zmarnowaniem, jeżeli kupujemy produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia, których nie możemy dłużej przechowywać, np. w zamrażarce (jajka, owoce, itp.). Warto wiedzieć, że w Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności, która przecież nie jest tania. Kupowanie według listy może tę liczbę znacznie zmniejszyć.



Siatki na zakupy – nie z folii


Polska jest krajem, w którym zużywa się najwięcej reklamówek foliowych rocznie w całej Unii Europejskiej – od 250 do 300 na osobę. Dla porównania, w Niemczech jest to zaledwie 60, a w Danii – 4. Torba reklamowa z polietylenu wytwarzana jest w kilka sekund, użyta jest w zasadzie tylko do przeniesienia zakupów ze sklepu do domu, po czym albo jest wyrzucana, albo przeznacza się ją do zbierania śmieci, a następnie wynosi do pojemnika (zsypu). Stamtąd śmieci trafiają na wysypisko, gdzie mogą leżeć dłuższy czas, zanim zostaną zutylizowane. Proces rozkładu foliowej reklamówki może trwać nawet kilkaset lat, a w tym czasie jej losy bywają różne. Miliony ton opakowań plastikowych rocznie trafiają do oceanów, przyczyniając się do zagłady ich fauny.


Rozwiązaniem są siatki wielokrotnego użytku z tkanin, jakich używaliśmy przez wiele lat. Niektóre markety oferują także jednorazowe torby papierowe, które można poddać recyklingowi. Jeżeli istnieje taka możliwość, możemy również nabyć dany produkt w jednym większym opakowaniu zamiast w kilku mniejszych; ukazująca się w sieci Dinogazetka w najnowszym numerze poleca sok jabłkowo – śliwkowo – aroniowy w butelce trzylitrowej, w dobrej cenie 8,99 zł.



Wodę nie zawsze trzeba kupować


Przywykliśmy kupować wodę mineralną. Jeżeli kupujemy wodę niegazowaną, na ogół nie sprawdzamy jej składu. Tymczasem w wielu rodzajach wody jest mniej składników mineralnych niż w zwykłej wodzie z kranu. Współczesne systemy filtrów są wysoce efektywne i w większości polskich miast picie wody z kranu jest nawet bardziej zalecane, niż wody butelkowanej. Woda w naszych sieciach wodociągowych musi spełniać wyśrubowane normy Unii Europejskiej, a jej jakość jest ciągle monitorowana tak pod względem składu chemicznego, jak i mikrobiologicznym. Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości, czy można pić wodę prosto z kranu, warto zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem i pić wodę w dowolnych ilościach. Jeszcze lepsza będzie z dodatkiem plasterka cytryny; owoce te poleca w aktualnym numerze wydawana przez sieć Netto gazetka promocyjna – cena siatki 0,5 kg to zaledwie 1,99 zł.



Czytajmy etykiety


Czytanie etykiet umożliwi zapoznanie się oczywiście ze składem kupowanego produktu i jego wartością energetyczną. Ale nie tylko – etykieta informuje także o sposobie wytworzenia i pakowania danego produktu. Na etykiecie można również znaleźć informacje na temat możliwości recyklingu opakowania – są to trzy zielone strzałki formujące trójkąt. Z kolei o tym, że opakowanie zostało wyprodukowane z surowca, za którego odzysk producent zapłacił, informuje oznaczenie zielonym kołem z wpisanymi dwiema strzałkami.

Skład produktu również ma znaczenie. Niektóre składniki mają negatywny wpływ na środowisko; są to zwłaszcza konserwanty, sztuczne wzmacniacze smaku, barwniki chemiczne oraz część substancji użytych do wytworzenia produktu, np. tłuszcze, zwłaszcza olej palmowy. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i zawierających dużą liczbę składników.


Oszczędne i ekologiczne pakowanie


O opakowaniach większych była już mowa – przykład soku w trzylitrowej butelce. Warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób pakowane są poszczególne produkty, ile i jakich surowców zużyto na opakowanie. Przykładem są np. cukierki; każdy jest zawinięty osobno, a następnie razem umieszczone są w większym opakowaniu. Podobnie pasta do zębów – część past sprzedawana jest w samych tubkach, ale część oprócz tubki zapakowana jest w pudełko, które spełnia funkcję wyłącznie marketingową.


Ukazująca się w sieci Stokrotka gazetka poleca czteropaki piwa. Puszki opakowane są w foliową zgrzewkę, która również ma znaczenie wyłącznie marketingowe i można byłoby się bez niej obejść, łącząc puszki w czteropak za pomocą np. znacznie bardziej ekologicznego kartonu.


Przykładów jest znacznie więcej. Wystarczy uważnie przyglądać się produktom na sklepowych regałach i starać się kupować z sensem. 


Gabrysiowa Mama Instagram


Gabrysiowa Mama Kontakt

Komentarze

  1. Nie robię dużych zakupów, tym bardziej nic się nie marnuje. Pełno makulatury z zakupami mam na korytarzu, na szczęście nie muszę psuć oczu :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to świetnie, ja tez ostatnio bardziej przemyslane zakupy robię i wychodzi mi to na lepsze :)

      Usuń
  2. Bardzo ważny post. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak małymi kroczkami mozemy na prawdę wiele zdziałać! :)

      Usuń
  3. Warto od razu nie rzucać się na głęboką wodę, małe zmiany są w porządku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak! Wszystko małymi kroczkami :)

      Usuń
    2. To najważniejsze, nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę. Lepiej zrobić coś małymi krokami, a nie od razu wszystko na raz.

      Usuń
  4. My też staramy się zabierać ze sobą materiałowe torby i opakowania wielokrotnego użytku - a z wody mineralnej całkiem zrezygnowaliśmy i używamy dzbanka filtrującego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodatkowo takie zabieranie ze sobą toreb i opakowań jest to bardzo oszczędne, licząc iz wydajemy nawet około 40-60 groszy ;)

      Usuń
  5. Bardzo fajny wpis. Z pewnością przyda się osobom początkującym w tym temacie. Osobiście również staram się dbać o środowisko i myślę, że całkiem dobrze mi to wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super w takim razie się ciesze ze poszerza się stale grono osób cokolwiek robiących aby dbać o nasze środowisko :)

      Usuń
  6. Ja lubię każdy rodzaj zakupów, te na żywo, jak i online. Zawsze znajdzie się jakieś plusy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak dokładnie!
      Chociaz ja zdecydowanie wolę zakupy ostatnio onilnie, poniewaz przede wszystkim mogę
      robić to bez wychodzenia z domku.

      Usuń
  7. U mnie torby na zakupy i woreczki na warzywa swoje, wielorazowe. Lista zakupów zgodna z zzaplanowanymi posiłkami :) kupowanie jak najmniej plastiku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, w takim razie bardzo się ciesze ze masz takie podejście kochana !

      Usuń
  8. Sama staram się być świadomym, eko-konsumentem. Wodę już od dawna piję filtrowaną, na zakupy chodzę z listą. Staram się teraz ograniczyć kupowanie plastiku - jest to jednak o tyle ciężkie, że chociażby mięso pakowane jest w plastikowe pudełka. Ale i na to znajdę sposób ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mysle ze niedlugo zostanie wprowadzone to co mają wprowadzić z ogarniczeniem plastiku jako w opakowaniach itd :)

      Usuń
  9. lista+własna torba i woreczki na owoce/warzywa to podstawa zakupów :) też od wielu lat mam dzbanek z filtrem, wychodzi taniej i wygodniej, nie trzeba dźwigać butli. ostatnio też zmieniłam parę rzeczy w kwestii mody i wyposażenia wnętrz, kupuję mniej, staram się przerabiać, kupuję to co jest z naturalnego materiału np. pościel lniana, bluzki z organicznej bawełny itp.

    OdpowiedzUsuń
  10. nauczyłam się nosić ze sobą reklamówkę żeby nie kupować za każdym razem, ale nie mogę się przekonać do czytania etykiet, kupuję produkty, których potrzebuję, etykiety to sprawa daleko rzędna ;-)

    OdpowiedzUsuń
  11. ja zawsze kupuję produkty z materiałów naturalnych, nadających się do recyklingu albo takie które można łatwo przerobić :) starą koszulkę pocięłam by zyskać sznurek bawełniany do szydełkowania, ze skrzynki na warzywa zrobiłam stojak na buty :)

    OdpowiedzUsuń
  12. warto też zwracać uwagę na materiały z jakich są wykonane produkty. ubrania lepsze są z bawełny czy z lnu, a nie z poliestru. lepsze będą okna, drzwi, bramy garażowe drewniane niż z PCV, także warto zrobić przegląd kosmetyków i środków czystości pod kątem ekologii

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama