System nawadniania ogrodu- zrób to sam! /Porady Ogrodowe


Nawadnianie ogrodu


Analizując poprzednie wpisy z kategorii ogrodniczej, doszłam do wniosku, iż cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród czytelników. W tym celu, postanowiłam częściej wstawiać artykuły poświęcone tej powszechnej tematyce. Dzisiejszy artykuł przybliży nam przede wszystkim aspekt nawadniania ogrodu. W bardzo wielu ogrodach system nawadniania jest  koniecznością. Nawadnianie ogrodu jest bardzo ważne. Odpowiada ono za dostarczanie odpowiedniej ilości wody wszystkim roślinom w odpowiedniej porze dnia  oraz jej ilości. Rośliny podlewamy zazwyczaj wieczorem lub wczesnym świtem, aby uniknąć promieni słonecznych, które działają jak soczewka dla naszych roślin. Ogród nawadniamy najczęściej za pomocą konewki, węża ogrodowego oraz systemów nawadniania. 

Nawadnianie ogrodów o dużej powierzchni niestety może okazać się problematyczne. W takiej sytuacji własnoręczne podlewanie za pomocą węża ogrodowego lub konewki stanie się żmudne, pracochłonne oraz męczące. Tyczy się to szczególnie okresów suszy, która wymaga od nas częstszego podlewania roślin. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być system nawadniania ogrodu. Powszechnie przyjęło się, iż montaż takowego systemu niesie za sobą bardzo duże koszty. Tymczasem mamy możliwość samodzielnego zbudowania bardzo prostego systemu, który zaspokoi nasze potrzeby oraz nasz portfel nie ucierpi przy tej inwestycji. 



Nawadnianie ogrodu- od czego zacząć?


Przystępując do wykonania samodzielnego systemu nawadniania powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, które zapewnią nam optymalne i zaspokające nasze potrzeby nawodnienie roślin. W pierwszej kolejności system nawadniania powinien posiadać odpowiednie dawkowanie wody, tak aby nie było ono zbyt obfite i nie zaszkodziło roślinom. Zatem zaczynamy od zbadania parametrów źródła wody. Chodzi tu szczególnie o ciśnienie w barach oraz wydajność. Czym to zmierzyć? Będzie nam do tego niezbędny manometr, którego zakup wyniesie nas nie więcej, niż 17zł. Przyrząd podpinamy do kranu i w ten sposób otrzymujemy wszystkie pożądane parametry. Ciśnienie powinno być wyższe, niż 2,6 bar oraz nie przekraczające 6 bar. W sytuacji kiedy będzie ono za wysokie, montujemy reduktor, a do podwyższenia ciśnienia używamy pompy. Jest to bardzo ważny aspekt, od którego zależy czy system będzie działał sprawnie. 






W sytuacji kiedy mamy już wykonane wszystkie niezbędne pomiary oraz posiadamy źródło wody to przystępujemy do rozprowadzenia jej po naszym ogrodzie. W tym celu będziemy potrzebowali własnego systemu nawadniania. W tym celu są nam niezbędne takie elementy jak:

- Rura montażowa, złączki
- Elektrozawory,
- Skrzynka na elektrozawory,
- Sterownik,
- Kabel sterujący,
- Zraszacze,
- Teflon,
- Trójnik do elektrozaworów,
- Czujnik deszczu,

Koszt zakupu takowych niezbędnych elementów powinien nas wynieść nie więcej niż 3-4 tysiące. Porównując go do skorzystania z usługi profesjonalistów to koszt wynosiłby 12-13 tysięcy. Moim zdaniem jest to bardzo duża rozbieżność kosztów. Wykonanie takowego systemu nawadniania w rzeczy samej należy do bardzo prostych czynności. Jedyne czego od nas wymaga to odpowiedniego łączenia elementów. W dobie Internetu jest to bardzo uproszczone. W sieci na filmikach lub forach możemy znaleźć mnóstwo porad dotyczących łączenia elementów takowego systemu. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie i muszę przyznać, iż osobiście korzystam z takich porad i dodatkowo jest to bardzo duża dawka wiedzy oraz nowych umiejętności. Jedyną wadą zakładania własnego systemu nawadniania ogrodu jest bardzo ciężka praca, która wymaga od nas przekopywania ogrodu pod rury z wodą. Wszystko jest również zależne od tego jaka powierzchnia ma być nawadniana.
 

System nawadnia w 8 prostych krokach:

1. Projektowanie systemu nawadniania
2. Kopanie rowów pod rury. 
3. Wykopanie studzienki z rozdzielnią wody.
4. Rozłożenie rur w wykopanych uprzednio rowach.
5. Staranne podłączenie wszystkich rur ze studzienką według projektu.
6. Zakopanie rowów oraz ustawienie zraszaczy.
7. Podłączenie systemu do sterownika oraz kontrolera.
8. Włączenie systemu i cieszenie się pięknym trawnikiem oraz roślinami!



Nawadnianie ogrodu


A czy Wy planujecie założenie systemu nawadniania w Waszych ogrodach? Podzielcie się tym w komentarzu!



Instagram Gabrysiowa Mama

Kontakt Gabrysiowa Mama


Komentarze

  1. Podam pomysł pod rozwagę rodzicom, gdyż na działce mógłby nam się przydać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze się, bo może akurat wpis pomoże chociaż w małym stopniu w stworzeniu własnego systemu nawadniania rodzicom ;)

      Usuń
  2. Pierwsze muszę mieć swój ogród, a potem pomyślę o takim lub podobnym nawodnieniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, tyczy się to osób, które posiadają już takowy swój własny ogród ;)

      Usuń
  3. Jak ktoś potrafi zrobić sam takie rzeczy, to może sporo na tym zaoszczędzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak, bo jest to naprawdę bardzo prosta czynność.
      Wystarczy tylko doszkolic się w sieci wszelkiego rodzaju filmikami oraz forami ;)

      Usuń
  4. Samodzielny system nawadniania na pewno znajdzie swoich zwolenników, rozważę tę opcję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto, bardzo polecam!
      Rośliny oraz trawnik wygląda przy tym swietnie!

      Usuń
  5. Bardzo ciekawy pomysł, myślę że jest on do rozważenia dla mojego podwórka.

    OdpowiedzUsuń
  6. w sumie to u mnie tym zajmuje się mój mąż :d ja tylko chodze z konewką i podlewam swoje doniczkowe kwiaty :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba, ze tak.
      Zawsze mozesz podpowiedziec kilka wskazówek dla meza ;P

      Usuń
  7. Kwestia nawadniania ogrodu i pielęgnacji w ogóle wciąż jest mi obca - póki co staram się zadbać o zielone rośliny doniczkowe, które mieszkają ze mną w mieszkaniu :

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze kochana ze przynajmniej o te rośliny dbasz, bo odpowiednie ich nawodnienie jest równiez bardzo wazne ;)

      Usuń
  8. Bardzo interesujący wpis dla osób, które posiadają swój ogród i które lubią w nim działać nie tylko sezonowo. Sama teraz myślę nad tym, aby coś pozmieniać w swoim ogrodzie. Chętnie dodam jakieś nowe rośliny, aby zmienić trochę wygląd ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak o ogrodzie mowa, to zdradź mi proszę swoje tajniki na to, jaki grill wybrać. Przyznam, że mam naprawdę spory dylemat dotyczący wyboru grilla. Wiem tylko tyle, że na pewno chcę coś wybrać z oferty https://polgrill.pl/kategoria-produktu/grille-ogrodowe/ , bo to jedna z lepszych firm, jeśli chodzi o sprzedaż grilli. Interesują nas grille na pellet, bo to ciekawa nowość, z której chcielibyśmy skorzystać. Ceny nam odpowiadają, ale modeli jest bardzo dużo. Może wiesz, na co powinno się zwracać uwagę? Kompletnie się na tym nie znamy. To nasz pierwszy grill.

    OdpowiedzUsuń
  10. też zainwestowałam w taki system i jestem mega zadowolona, bo nie trzeba stać godzinami z wężem i podlewać :) teraz mogę też ruszyć z dalszymi pracami ogrodowymi, mam mieszankę traw gazonowych, różne kwiaty i krzewy do posadzenia, oby zdążyć przed jesienią ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. bardzo lubię oglądać takie pomysły na ogrody i ich nawadnianie. Sama niestety totalnie nie mam do tego ani głowy, ani ręki ;-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo fajne rozwiązanie. Jedno z ciekawszych, jakie można stworzyć :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama