Wypadek, Stłuczka - Jak otrzymać odszkodowanie z OC krok po kroku ?


Wypadek, Stłuczka - Jak otrzymać odszkodowanie z OC krok po kroku ?


Stłuczka lub wypadek potrafią przysporzyć wiele nerwów oraz stresu. Niezależnie od tego czy byliśmy poszkodowanym, poruszającym się na motorze, rowerze oraz w samochodzie to zawsze przysługuje nam odszkodowanie OC od sprawcy całego zdarzenia. Ubezpieczenie OC, inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, którego w głównej mierze celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli jakąkolwiek szkodę w zdarzeniu drogowym. Zakres jaki obejmuje ubezpieczenie OC jest bardzo szeroki. 


Nasz zakład ubezpieczeń może pokryć koszty takich działań jak rehabilitacja, koszty lekarstw, leczenia oraz zlikwidować szkody w naszym pojeździe. Nie zapominajmy, także o opcji otrzymania pojazdu zastępczego na czas naprawy szkód samochodu. Dzięki ubezpieczeniu OC sprawca nie będzie musiał ponosić bardzo wysokich kosztów z własnej kieszeni. Niestety jednym negatywem jest fakt, iż  jako sprawcy wyrządzonej szkody zapłacimy o wiele wyższą składkę. Co w takim razie zrobić, aby w razie wypadku lub stłuczki otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia OC? Wyjaśniam to Wam krok po kroku!Krok 1 Spisanie notatki z miejsca wypadkuBardzo wiele osób w ciągu dalszym uważa, iż cały proces otrzymania odszkodowania z OC sprawcy rozpoczyna się dopiero przy zgłoszeniu tego do zakładu ubezpieczeń. Powinniśmy pamiętać, aby w pierwszej kolejności mieć pewność czy żadnej osobie poszkodowanej nic się nie stało. Następnie zabezpieczamy miejsce wypadku, tak aby nie utrudniać przemieszczania się innym uczestnikom ruchu drogowego. Cały proces rozpoczynamy od sporządzenia oświadczenia sprawcy wypadku. Będą tu nam potrzebne takie informacje jak: dane sprawcy i poszkodowanego, data i godzina, miejsce kolizji, dane polisy sprawcy, opis całego zdarzenia. Dodatkowo zamieszczamy informacje dotyczące ewentualnych uszkodzeń. W przypadku kiedy sprawca nie chce napisać dla nas oświadczenia to drugim wyjściem jest wezwanie policji i sporządzenie notatki policyjnej. Krok 2 Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowiW przypadku kiedy posiadamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące zdarzenia oraz notatkę, przystępujemy do zgłoszenia szkody do zakładu ubezpieczeń. Szkodę należy niezwłocznie zgłosić wciągu kilku dni od powstania jej, aby jak najszybciej otrzymać odszkodowanie.  Zgłoszenie najczęściej zgłaszamy telefonicznie lub poprzez wskazaną przez ubezpieczyciela stronę internetową. Bez problemu wypełnimy oraz wyślemy formularz o szkodzie. We wniosku podajemy wszystkie niezbędne dane, potrzebne do zgłoszenia zdarzenia. Aby przyśpieszyć cały proces otrzymania odszkodowania do wniosku należy dodać zdjęcia szkody, wykonane przez nas oraz numer konta bankowego, na które zostanie wypłacone odszkodowanie, pokrywające wyrządzoną szkodę. W przypadku wysyłania formularza przez stronę internetową, otrzymujemy możliwość regularnego śledzenia etapów likwidacji w każdym momencie. 
Krok 3 Kontakt z rzeczoznawcą 


Tuż po wysłaniu wniosku oraz zarejestrowaniu przez naszego ubezpieczyciela szkody zazwyczaj w ciągu kilku dni pojawia się rzeczoznawca. Zazwyczaj kontakt z nim odbywa się telefonicznie lub podczas spotkania. Wszystko tu zależy od polityki firmy ubezpieczeniowej oraz przesłanych przez nas zdjęć uszkodzeń. Najlepszym wyjściem jest spotkanie z nim oraz umożliwienie dostarczenia mu wszystkich niezbędnych informacji. Rzeczoznawca wykonuje dokładne oględziny naszego pojazdu, sporządzając przy tym notatkę oraz fotografie. Pamiętajmy, aby tuż przed wizytą rzeczoznawcy nie wykonywać żadnych zmian przy samochodzie oraz napraw. Cały proces spotkania z rzeczoznawcą zależy od tego jaką kwotę ubezpieczenia otrzymamy w późniejszym procesie. Zakład ubezpieczeń tuż po otrzymaniu wszystkich informacji od rzeczoznawcy, przystępuje do opracowania kosztorysu. W ostatnim etapie ubezpieczyciel przedstawia nam kosztorys wraz z decyzją. Krok 4 Wypłata odszkodowania przez ubezpieczycielaNasz ubezpieczyciel od dnia powstania szkody ma czas do 30 dni na wypłatę ubezpieczenia OC. Oczywiście ten czas może ulec zmianie, czyli albo wydłużyć lub skrócić. Wszystko zależy od informacji dotyczących zdarzenia. Wypłata odszkodowania zazwyczaj wpływa na numer konta bankowego podany przez nas w formularzu do zgłoszenia szkody. W przypadku kiedy nie zgadzamy się z sumą, która została nam przedstawiona w decyzji to mamy możliwość złożenia odwołania. Niestety firmy ubezpieczeniowe często zaniżają kosztorysy. W takim przypadku mamy prawo do kilku sposobów walczenia z tym. Przede wszystkim, tak jak wspominałam wcześniej jednym z nich jest samodzielne odwołanie, na które mamy aż 3 lata. Oczywiście najlepiej to zrobić tuż po otrzymaniu decyzji od zakładu ubezpieczeń. Możemy też skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który przybliży nam prawdziwe koszty. Niestety to wiąże się z poniesieniem kolejnych kosztów. W sytuacji kiedy nie dojdziemy do porozumienia z naszym ubezpieczycielem to pozostaje nam jedyne wyjście, którym jest wstąpienie na drogę sądową i walka. Przy czym polecam skorzystanie z usług fachowców od odszkodowań o których możecie przeczytać tu https://www.tuodszkodowania.pl/ .


A czy Wy kiedyś korzystaliście z ubezpieczenia OC? Podzielcie się tym w komentarzu!

Gabrysiowa mama instagram


Gabrysiowa mama kontakt


Komentarze

 1. Tak, korzystałam. Wszystko przebiega tak, jak właśnie napisałaś. Oby jak najmniej stłuczek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak.
   Chociaz w sumie ten przebieg zalezy rownież od naszego ubezpieczyciela.

   Usuń
 2. Korzystałam i jeśli dobrze się wszystko zrobi to na pieniądze nie trzeba długo czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak.
   Chociaz w sumie ten przebieg zalezy rownież od naszego ubezpieczyciela.

   Usuń
 3. Nie miałam jeszcze stłuczki i mam nadzieję, że nie spotka mnie taka sytuacja, ale postaram się zapamiętać to punkty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, ciesze się ze nie byłaś ani uczestnikiem, ani sprawcą. Zyczę, aby nigdy takie cos sie nie wdydarzylo :)

   Usuń
 4. Różne rzeczy się w życiu dzieją i warto mieć tę wiedzę. Ja na razie nie miałam stłuczki i mam nadzieję, że tak zostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dokładnie.
   Musimy być świadomi tego jak w takich sytuacjach postępować.

   Usuń
 5. Tak korzystałam i wszystko było ok, nie mogliśmy zarzekać na ubezpieczyciela i przebieg sprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, w takim razie się cieszę, ze wszystko przebiegło bez jakichkolwiek problemów ze stronu ubezpieczyciela ;)

   Usuń
 6. lepiej żeby nic się nie wydarzyło, ale wiadomo życie jest życiem eh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dlatego najwazniejsze jest być przygotowanym na takie sytuacje i jak w związku z nimi postępować.

   Usuń
 7. niestety zdarzyła mi się jedna stłuczka wiele ;lat temu, dobrze jest mieć w takich sytuacjach porządne ubezpieczenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak porządne ubezpieczenie to podstawa. U mnie niestety też zdarzyła się stłuczka i nie miałam pojęcia co robić, przez co straciłam tylko czas i nerwy.

   Usuń
 8. Miałam okazję walczyć o odszkodowanie, bo tym jak babka wjechała we mnie na parkingu :D

  OdpowiedzUsuń
 9. chciałabym żeby ani ja, ani nikt inny nie miał takich wypadków, ale co zrobić...ja już się zdarzą to trzeba znaleźć dobry serwis powypadkowy, by auto działało jak należy

  OdpowiedzUsuń
 10. a czy przy drobnych wypadkach też lepiej korzystać z ubezpieczenia (bezgotówkowo)czy lepiej działać samemu(wziąć gotówkę i znaleźć warsztat)? szkoda jest minimalna, lekko wgniecony zderzak i parę rysek, myślę że korekta lakieru by to załatwiła. nie wiem tylko jak wygląda wycena :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama