Wybielanie zębów – jakie są sprawdzone i skuteczne metody?
Naturalny odcień zębów nie zawsze musi być śnieżnobiały. Zęby mogą mieć kolor biały, ale też żółtawobiały, szaroniebieski lub żółtobrunatny. W największym stopniu wpływają na to geny, które odpowiadają za mineralizację tkanek, ich skład chemiczny, kolor zębiny czy grubość oraz odcień szkliwa. Kolor zębów zmienia się także w ciągu całego życia na skutek naturalnych procesów zachodzących w organizmie czy nawyków życiowych. Niezależnie od naturalnego koloru, coraz więcej osób chce zadbać o ich efektowny wygląd, poddając się zabiegom wybielania u lekarza. Na czym polega wybielanie zębów u dentysty i jakie są sprawdzone i skuteczne sposoby na piękny uśmiech?Nakładkowe wybielanie zębów Metoda nakładkowa to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Nakładki wybielające są przygotowywane na podstawie odlewów dwóch łuków zębowych pacjenta wykonanych w trakcie pierwszej wizyty. Następnie nakłada się je na zęby w domu, zgodnie ze wskazaniami lekarza, używając ich przez określony czas każdego dnia (zazwyczaj 4-8 godzin lub całą noc), przez ok. 2 tygodnie. 


Należy pamiętać, że nakładki stosuje się na całkowicie zdrowe zęby, bez próchnicy, ubytków czy uszkodzeń, które mogą wymagać leczenia kanałowego. Substancja wybielająca może bowiem przez ubytki dotrzeć do zębiny, co powoduje poważne uszkodzenia. Przed wykonaniem odlewu łuków zębowych wskazane jest również pozbycie się kamienia nazębnego. Dzięki temu mamy pewność, że wykonany odlew całkowicie pokryje powierzchnię zębów, a wybielanie będzie równomierne.


 Wybielanie zębów tą metodą wymaga od pacjentów sporo samodyscypliny, bo jeśli nie będą oni pamiętać o regularnym stosowaniu nakładek, rezultat nie będzie zadowalający. Przestrzeganie zaleceń pozwala natomiast wybielić zęby nawet o 6 odcieni i usunąć przebarwienia. Efekt utrzymuje się natomiast przez 2-3 lata. Piękny uśmiech dzięki metodzie laserowej Równie popularna metoda wybielania zębów to ich naświetlanie laserami diodowymi lub lampami LED. Zasada działania, niezależnie od urządzenia, jest taka sama. Na dziąsła pacjenta nakładany jest preparat chroniący przed działaniem środka wybielającego, a następnie sam żel wybielający. Znajduje się w nim nadtlenek wodoru uaktywniany niebieskim światłem emitowanym przez laser diodowy lub lampę LED. Pod wpływem światła nadtlenek wodoru ulega rozpadowi, a w szkliwo i zębinę wnikają związki wybielające przebarwienia na zębach. Efekt widoczny jest już po pierwszej wizycie w gabinecie dentystycznym, a dla jego utrwalenia, stomatolog może także zaproponować uzupełnienie go nakładkami oraz specjalnie przygotowaną tzw. „białą dietą”, w której unika się produktów barwiących zęby. 


Laserowe wybielanie zębów również należy poprzedzić wypełnieniem wszelkich ubytków, zapobiegając tym samym nadwrażliwości oraz uszkodzeniom zębów. W przeciwnym razie preparat używany do wybielania może przedostać się do miazgi zęba, co powoduje często konieczność leczenia kanałowego. Usuwając wcześniej płytkę i kamień możemy być pewni jednakowego efektu wybielania na wszystkich zębach. Zalety profesjonalnego wybielania zębów Profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym jest droższy, ale bardziej efektywny i w pełni bezpieczny dla pacjentów. Naturalne metody wybielania jak szorowanie zębów sodą lub solą mogą niekiedy niszczyć szkliwo lub powodować nadwrażliwość zębów. Konsultując się ze specjalistą poznamy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu i dowiemy się, o ile odcieni możemy faktycznie wybielić zęby, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Gdzie warto poddać się zabiegowi wybielania zębów? Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center to jedno ze sprawdzonych miejsc w stolicy, które oferuje pacjentom profesjonalne i skuteczne metody wybielania zębów już po pierwszej wizycie. Dostępne są w niej takie zabiegi, jak wybielanie lampą ZOOM, po którym możliwe jest również wykonanie dodatkowych nakładek, a także scaling oraz piaskowanie szkliwa pozwalające usunąć płytkę i kamień nazębny. Pacjenci mogą skorzystać także z cateringu przygotowanego na okres po zabiegu wybielania, dzięki któremu osiągnięte efekty utrzymają się dłużej.

Gabrysiowa mama kontakt


Komentarze

 1. Zainteresowałaś mnie tym laserowym wybielaniem. Wydaje mi się być mniej ingerujące w płytkę i szkliwo niż tradycyjne metody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, jest bezpieczniejszy dla naszego szkliwa ;)

   Usuń
 2. Nie słyszałam jeszcze o laseorym wybielaniu. Ja do tej pory stosowałam jedynie tradycyjne metody, węgiel aktywny oraz diodami LED :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Równiez stosowałam takie metody, jednak polecam rowniez tą ;)

   Usuń
 3. Na pewno profesjonalne wybielanie zębów jest droższe, ale pewnie daje lepsze efekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest na pewno delikatnie droższe, ale daje nie tylko zadowalające efekty, ale równiez jest bezpieczne ;)

   Usuń
 4. Piękny biały uśmiech to nasza wizytówka więc warto o niego zadbać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jako posiadaczka niezbyt pięknego usmiechu, mogę to potwierdzić ;)

   Usuń
 5. Paulina Kwiatkowska14 lipca 2021 01:49

  Z pewnością są różne sposoby, warto postawić na fachową i skuteczną pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zaufać profesjonalistom pod tym kątem!

   Usuń
 6. Warto szukać rożnych sposobów na wybielanie zębów, ale wiadomo, że fachowcy robią to najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładny i biały uśmiech, zawsze jest fajnie postrzegany. Czasem stosuję jakieś preparaty by wybielić zęby.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja używałam nakładek w domu i byłam bardzo zadowolona z efektów wybielania tą metodą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie miałam takiego profesjonalnego wybielania zębów, może kiedyś się skuszę. Chociaż w domu także kiedy dbam o zęby i sięgam po różne serie wybielające to zęby są białe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam, że jest tyle technik wybielania zębów. Sama nie wiem, na którą technikę bym się zdecydowała.

  OdpowiedzUsuń
 11. niestety moje ząbki nie są śnieżnobiałe, wino, mocna herbata i kawa pozostawiają z czasem trwały osad, nalot, muszę pomyśleć o wybielaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie niestety tez zębom brakuje do świenobiałego wyglądu ;<

   Usuń
 12. Myślę, że najbezpieczniej wybrać się do dentysty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca, nie zawsze dentyści są godni zaufania.
   Wiem to z własnego doświadczenia ;)

   Usuń
 13. Myślałam kiedyś o wybielaniu, ale czytałam o metodach i nie mogłam się zdecydować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bo ja tez nie mogłam się zdecydować poznajac te metody ;)

   Usuń
 14. U mnie przez leki które brałam w dzieciństwie szkliwo podatne jest na przebarwienia, wybielanie nie przynosi niestety długotrwałego efektu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję Ci kochana, jeśli masz taki problem.
   W takim razie moze kilka takich zabiegów coś by ci pomogło?

   Usuń
 15. Ja wybielałam właśnie metodą nakładkową i jestem bardzo zadowolona. Efekt utrzymuje się do tej pory (po kilku latach),ale faktycznie stosowanie tych nakładek było trochę uciążliwe.

  OdpowiedzUsuń
 16. nie jestem fanką nienaturalnie białych uśmiechów, ale zdrowe ładne zęby to podstawa. Wszyscy je widzą, więc powinny się dobrze prezentować :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja mam bardzo wrażliwe zęby dlatego bałam się wybielania jako takiego. Ale lekarz znalazł idealną metodę przy której nie wzmogła się nadwrażliwość. Zdecydowałam się też na implanty radzyń podlaski, nie miałam dwóch zębów i teraz mój uśmiech jest perfekcyjny :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama