Terminy ważności - jak ułatwić ich przestrzeganie ? jak je odczytywać?- naklejki na kosmetyki/leki

 




Termin ważności, czyli jedna z najważniejszych informacji, na którą zwracamy uwagę przy zakupach. Zgodnie z wytycznymi ustawy każdy producent jest zobowiązany do umieszczenia na swoim produkcie jego terminy przydatności. Nieprzestrzeganie terminu ważności produktów takich leki lub kosmetyki może prowadzić do szeregu niekorzystnych działań ze strony naszego organizmu. Robimy zapasy, kupujemy nadmiar kosmetyków, leków, ostatecznie zastanawiamy się jak jest ich termin ważności i czym różni się termin ważności od daty przydatności? O tym wszystkim opowiem Wam w dalszej części dzisiejszego wpisu, o którego publikacji zadecydowaliście sami w ankiecie przeprowadzonej na profilu.



Czym się różni data przydatności od terminu ważności?



Odwieczny problem wielu z nas, czyli znajomość różnicy między terminem ważności, a przydatności. Niestety oba terminy są często błędnie odczytywane co skutkuje negatywnym wpływem na nasze zdrowie lub produkty, które są nadal skuteczne i bezpieczne lądują niepotrzebnie w koszu. Zatem czym jest data ważności jeśli nie pokrywa się z datą przydatności? Data ważności jest określana na opakowaniach zazwyczaj jako ,, należy spożyć do.." i znajdziemy się najczęściej na produktach takich jak ryby lub na wyrobach mięsnych. Określa to termin, w którym bezwzględnie produkt traci swoją ważność i bezwzględnie powinniśmy go wyrzucić. Po upłynięciu tego terminu produkty nam zaszkodzą i mogą wywołać wszelkiego rodzaju alergie. Zaś jeśli chodzi o datę przydatności to jest to termin, w którym producent nam gwarantuje zachowanie skuteczności oraz działania do danego czasu. Przekroczenie jego skutkuje do pogorszenia jakości działania danego produktu, czyli np. obniżonego działania leku, niższej zawartości witamin lub mniejszej skuteczności kosmetyku. Przydatność, jednak nie oznacza, iż dany produkt nie nadaje się do stosowania. Oczywiście jego działanie jest obniżone, ale mimo to możemy nadal po niego sięgać. W takim razie jak określić kiedy jest niezdatny do stosowania? Otóż tutaj powinniśmy polegać na swoich zmysłach. Przede wszystkim obserwujemy zapach, konsystencję oraz smak. Podsumowując : 


Termin ważności - bezwzględnie do kosza!

Termin przydatności - obniżone działanie, nie wyrzucamy, obserwujemy. 



Terminy ważności na kosmetykach - jak je odczytywać?



Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej każdy producent jest zobligowany do umieszczania symbolów PAO oraz Exp. na etykietach kosmetyków. W takim przypadku posiadany przez nas kosmetyk może być oznaczony na dwa sposoby, które bezwzględnie powinniśmy znać. Symbol PAO, czyli Period After Opening  jest umieszczony na produkcie w postaci otwartego słoiczka, który oznacza datę przydatności od otwarcia. Określana zazwyczaj jest w miesiącach czyli np. 2M, 6M lub 12M itd. Oznacza to wtedy, że przez ten dany okres (6M,2M) dany kosmetyk utrzymuje swoja skuteczność. Exp., czyli Expiration date, inaczej w naszej definicji data ważności. Symbol Exp. znajdziemy na kosmetykach, których termin wynosi nawet ponad 30 miesięcy. Po upływie tego czasu produkt nie nadaje się do stosowania. 

Podsumowując:


PAO - termin przydatności od pierwszego otwarcia, czyli 3M,2M itd.

Exp. - data ważności, po której wyrzucamy produkt. 


W przypadku daty przydatności kosmetyków nie tylko jest ważna określona data lub okres przydatności. Najważniejszy jest sposób jego przechowywania lub użytkowania. Na ważność naszego kosmetyku wpływa zapach oraz wygląda. Pamiętajmy o zapoznaniu się z informacją, dotycząca przechowywania, która pozwoli nam zatrzymać ważność naszego produktu na dłużej!



Jak wygląda średnia data przydatności dla kosmetyków?



Co prawda nie do końca da się określić średnią przydatność wszystkich kosmetyków, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Między innymi jest to sposób przechowywania, bo kosmetyki, które są w niewłaściwy sposób przechowywane będą niezdatne do użytkowania o wiele szybciej. Zdecydowanie najszybciej psują się kosmetyki, zawierające w swoim składzie wodę. Do tej grupy należą podkłady, tusze, kremy oraz tusze do rzęs. Pod względem trwałości najlepiej wypadają cienie do powiek oraz inne produkty sypkie. Średnia data przydatności:

  • pomadki- 30 miesięcy
  • krem do twarzy- 6-12 miesięcy
  • tusz do rzęs- 6 miesięcy
  • balsam do ciała- 6 miesięcy
  • puder - 30 miesięcy



Czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?



Oczywiście pisząc tu ,, przeterminowanych" nie mam na myśli kosmetyku, który jest zaledwie kilka dni po określonym terminie na etykiecie. Wtedy prawdopodobnie nic nam szczególnego się nie stanie, oprócz obniżonej skuteczności. W przypadku kiedy rok używamy produktu, którego przydatność wynosiła przykładowo 3 miesięcy narażamy siebie na bardzo duże zagrożenie. Niesie to za sobą wszelkiego rodzaju alergie, podrażnienia, wysypki, a w cięższych przypadkach nawet wystąpienie wstrząsu. Podczas przeterminowania w kosmetyku dochodzi do powstawania związków drażniących oraz bakterii. Pierwszym objawem jest zmiana zapachu, która na pewno zauważymy od razu. Następnie zmienia się konsystencja, a ostatecznie z czasem powstają w nim bakterie. Nie bądźmy oszczędni w tym przypadku, nie żałujmy wyrzucić czegoś co jest dla nas niebezpieczne.



Jak przechowywać kosmetyki, aby zachowały jak najlepszy termin ważności?



Kluczem do utrzymania i zadbania o jak najlepsze i bezpieczne działanie kosmetyku jest jego odpowiednie przechowywanie. To właśnie od niego zależy to przez jaki czas będziemy się cieszyć ze stosowania naszego ulubionego kremu. Kosmetyków bezwzględnie nie przechowujemy w lodówce, tak jak potocznie się to zakłada. Czemu? Otóż zbyt niska temperatura może wpłynąć na destabilizacje. Taki sam proces tyczy się promieni słonecznych i słońca. Nie wystawiamy produktów na ich działanie. Wybieramy ciemniejsze miejsca i niezbyt wilgotne. Oba te czynniki zawsze mają wpływ na szybsze psucie się produktu. Obowiązkowo po każdym użyciu szczelnie zamykamy kosmetyk. Polecam zawsze to sprawdzić, czy oby na pewno zrobiliśmy to prawidłowo. Produkty nakładamy jedynie czystymi rękoma oraz przyrządami.






Jak przedłużyć termin przydatności kosmetyków?



Niedowierzacie? Oczywiście istnieje możliwość przedłużenia żywotności naszych ulubionych kosmetyków. Przygotowałam dla Was kilka porad, które okazały się w moim przypadku niezastąpione i zawsze się do nich stosuję:


Pomadka do ust - nie wysuwam jej, stosuje pędzelek do aplikacji.

Tusz do rzęs- dbam o regularne mycie szczoteczki.

Puder sypki- nakrywamy go celofanowym kółkiem.

Krem do twarzy- przelewam go do atomizera z pompką, aby unikać dotykania produktu rękami.

Perfumy - przechowuję je w lodówce.

Pędzle do makijażu- często myje, odpowiednie suszenie w nakładkach. 

Krem pod oczy- aplikuje za pomocą aplikatora.

Podkład- czyszczę i resztek, które wyciekły podczas aplikacji.

Cienie do powiek- pryskam je co jakiś czas płynem do dezynfekcji. 



Co w przypadku, jeśli nie możemy znaleźć terminu ważności?



Często zdarza się taka się sytuacja, iż dany produkt nie posiada daty ważności, ani przydatności. Czemu tak jest? Otóż, Unia Europejska dopuszcza możliwość nie zamieszczenia daty w kilku przypadkach. Pierwszy z nich to próbki kosmetyków, które tego nie wymagają. Kolejnymi przypadkami są opakowania zapakowane szczelnie, chemicznie np. aerozole. Inna sprawa tyczy się tego, jeżeli na produkcie data nie została wydrukowana lub jest niemożliwa do odczytania. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak skontaktowanie się z producentem produktu i otrzymanie informacji, dotyczącej terminu ważności. Istnieją również kalkulatory żywności, które pomogą nam wyliczyć termin, jednak pamiętajmy, iż są to informacje ogólne. 





Naklejki na kosmetyki/ leki - niezbędny gadżet



Natłok obowiązków, ciągły brak sprawiają, iż nie mamy czasu na regularne przeglądanie i dbanie o terminy ważności naszych kosmetyków. W końcu kto jest w stanie spamiętać wszystkie terminy? Jest to wprost niewykonalne. Niektóre osoby zapisują je w notatnikach, ale to również w późniejszym czasie sprawia problemy, nie wspominając już o możliwości zgubienia zeszytu. Aby zachować porządek z wszystkimi datami przydatności produktów w moim domu, wybieram naklejki na kosmetyki oraz leki. Okazało się to moim nieodłącznym ułatwieniem. W zestawie kupuję 36 sztuk naklejek za 15 zł. Moim zdaniem to naprawdę dość przystępna cena. Niby taka mała rzecz, a naprawdę potrafi opanować chaos w terminach. Określam datę danego produktu otwartego przeze mnie, obliczam czas przydatności, czyli np. 6 miesięcy, naklejam naklejkę i zapisuję. Naklejki świetnie się nadają do umieszczenia na zarówno kosmetykach, lekach jak i nawet produktach żywnościowych. Zestaw naklejek można kupić na stronie zakarmarkiwiedzy.pl .







A czy Wy przestrzegacie terminów ważności? Co myślicie o naklejkach na kosmetyki? Podzielcie się tym koniecznie w komentarzu!



Instagram gabrysiowa mama

Gabrysiowa mama instagram

Komentarze

  1. Takie naklejki na kosmetyki to na pewno super pomysł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? A słyszałas juz moze o nich? :)

      Usuń
    2. Właśnie nie, dlatego tym chętniej zainteresuję się tym tematem.

      Usuń
    3. To świetnie że mogłaś je poznac.
      Ja muszę przyznac ze wczesniej tez nie znałam tego sposobu, teraz zdecydowanie lepiej dbam o terminy :)

      Usuń
    4. Na pewno wydawanie pieniędzy i nie użycie jest bez sensu, więc warto zwrócić uwagę na te naklejki.

      Usuń
    5. Dodatkowo te naklejki są w bardzo przystępnej cenie bo za 36 sztuk zapłacimy zaledwie 15 zł :)

      Usuń
    6. To już w ogóle super sprawa i warto skorzystać z okazji.

      Usuń
    7. Tak to prawda, w sumie to fajny dodatek równiez do prezentu jakby nie patrzeć ;)

      Usuń
  2. Paulina Kwiatkowska15 października 2021 01:53

    Stosowanie przeterminowanych kosmetyków jest niepoważne. Naklejki okażą się pomocne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet więcej niż niepoważne, bo narażamy siebie i swoich bliskich na naprawdę bardzo duże niebezpieczeństwo :)

      Usuń
    2. Warto więc wystrzegać się takich zachowań i kupować tyle by zdążyć zużyć.

      Usuń
    3. Tak umiar w kupnie tutaj jest równie bardzo wazny, bo co to da jeśli bedziemy sprawdzali terminy a ciągle będziemy dokupywać produkty? To wtedy nie ma sensu.

      Usuń
  3. Przyznam zupełnie szczerze,że nie zawsze dotrzymuję tych terminów - ale chętnie skorzystam z Twoicj sposobów,by przedłużyć przydatność kosmetyków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie mam nadzieję, ze zaczniesz to robić.
      Ciesze się ze moje sposoby okaza Ci sie pomocne ;)

      Usuń
  4. Koniecznie muszę skorzystać z tych sposobów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie daj mi znać, który okazał sie dla Ciebie najbardziej pomocny ;)

      Usuń
  5. W przypadku kosmetyków najbardziej zwracam uwagę na PAO. Ostatnio jednak sprawdzam balsam do ust na opryszczkę, a tam dwa lata po terminie i on nie miał żadnych śladów zepsucia. Pewnie dlatego, że na olejkach eterycznych był skład.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku pomadek właśnie najważniejsze jest obserwowanie tak jak pisałaś śladów zepsucia, ale po prostu po takich 2 latach nie ma on żadnego już działania, dlatego najlepiej go wyrzucić, nawet dla bezpieczeństwa ;)

      Usuń
  6. Bardzo fajny pomysł z tymi naklejkami. Kosmetykom po dacie ważności stanowczo mówię nie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po dacie wazności tak, a po dacie przydatności jak najbardziej obserwujemy! ;)

      Usuń
  7. nigdy nie korzystałam z naklejek tego typu, zdarza mi się używać czegoś pp terminie. ale leki dokładnie sprawdzam i wyrzucam przeterminowane

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie jeśli po prostu nie zauwazasz zadnych oznak zepsucia lub produkt jest tylko pod dacie przydatności to nie widze zadnego przeciwskazania ;)

      Usuń
  8. Bardzo przydatne informacje, dzięki! ��

    OdpowiedzUsuń
  9. ooo jaki mega life check :d dobrze wiedzieć, bo oststanio częściej zwracam na to uwagę. Dobre przypomnienie dodatkowo. Kinga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To świetnie że zwracam na to uwagę, bo chociaż masz pewność że niepotrzebnie nie wyrzucasz kosmetyków lub niezdatnych do użytku nie używasz ;)

      Usuń
  10. Bardzo fajnie to napisałaś.
    Ja przestrzegam terminów ważności zarówno w kosmetykach jak i spożywce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, ze dbasz o te aspekty.
      Spodziewałam się ze o wiele mniej osób zwraca na to uwagę :)

      Usuń
    2. Kiedyś mniej uwagi zwracałam na termin przydatności do użycia kosmetyków, ale z czasem więcej czytałam na ten temat i nauczyła się, ze jest to bardzo ważne.

      Usuń
    3. Naprawdę miło mi to słyszeć, bo taka dawka wiadomości na ten temat jest bezcenna :)

      Usuń
  11. ciekawostką jest to, że sól kuchenna nie traci terminu spożycia, ona się po prostu nie psuje, no chyba, że jest źle przechowywana, ale to inna kwestia ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie, dlatego podkreślam i będę podkreślać, że bardzo ważnym aspektem zachowania jak najdłuższej skutecznosci produktu, kosmetyku oraz innych rzeczy jest odpowiednie przechowywanie :)

      Usuń
    2. zgadzam się, odpowiednie przechowywanie wydłuża okres skuteczności lub datę spożycia produktów :-)

      Usuń
    3. W takim razie cieszę się ze oboje się z tym zgadzamy ;)

      Usuń
    4. O, nawet nie wpadłabym na to, że sól kuchenna przy odpowiednim przechowywaniu nie traci terminu ważności, ale w sumie jest to logiczne.

      Usuń
  12. Fajny pomysł z takimi naklejkami, w sumie nei tylko na kosmetyki ale ogólnie na to co sie otwiera by wiedzieć kiedy...
    Ciekawy post, sporo informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, dlatego napisałam ze to świetny gadżet do umieszczania na praktycznie wszystkich produktach w naszych domach :)

      Usuń
  13. super pomysł z takimi naklejkami, bo czesto okazuje się że kosmetyki które gdzieś ta wcześniej zalegają lecą do kosza, a tu taka przypoiminajka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak! Wtedy okazuje się często, ze takowe kosmetyki jeśli nie są otwierane to moga byc zdatne do dalszego uzywania ;)

      Usuń
  14. Sama systematycznie sprawdzam daty moich kosmetyków - buteleczki mam też opisane datami otwarcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ech, ja, szczerze mówiąc, zwykle przekraczam te daty ważności kosmetyków, bo jakoś tak... no szkoda mi :D Szczególnie kolorówka tak ma. Za to leki bezwzględnie co pewien czas sprawdzam i wyrzucam (dokładniej to oddaję do apteki) jak są po terminie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Zawsze staram się sprawdzać daty moich kosmetyków, chociaż czasem zdarza mi się o tym zapomnieć w natłoku różnych obowiązków, myślę, że naklejki na kosmetyki i leki to super rozwiązanie, muszę je przetestować

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama