Uprawa malin w pigułce - sadzenie, przycinanie i nawożenie.

 Uprawa malin w pigułce -  sadzenie, przycinanie i nawożenie.

Uprawa malin w pigułce -  sadzenie, przycinanie i nawożenie.



Maliny ze względu na niewielkie wymagania to najczęściej wybierany do sadzenia krzew owocowy w Polsce. Jesteśmy czołowym ich producentem w skali światowej. Owoce malin zawierają znaczne ilości kwasów organicznych oraz są bogatym źródłem witamin (C, E, B1, B2, B6). Doceniają je profesjonalni kucharze w swojej kuchni, ale również najmłodsi. Nie bez powodu pojawiają się one na plantacjach towarowych i przydomowych. Uprawa malin nie jest trudna, jednak wymaga od nas podstawowej wiedzy, która jest tutaj niezbędna. Decydujesz się na uprawę malin w swoim przydomowym ogródku lub działce? Koniecznie poznaj podstawowe sposoby nawożenia, przycinania oraz pielęgnacji malin. 





Sadzenie malin- kiedy, podłoże



Maliny możemy sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Okres jesienny obejmuje czas od końca października do połowy listopada. Określa się, iż jest to najlepszy okres na sadzenie. Potrzebują lekkie, przewiewne oraz bardzo przepuszczalne podłoże. Stanowisko powinno być słoneczne oraz ciepłe. Niektóre z gatunków malin świetnie znoszą zaciemnienia. Dodatkowym udogodnieniem dla krzewów jest oparcie. Z tego powodu warto przemyśleć rozmieszczenie ich przy płocie lub wspomóc je dodatkowym podporami. Wybór odpowiedniego stanowiska pozwoli zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Najbardziej szkodliwymi czynnikami dla malin są mróz oraz mroźny wiatr. 



W kwestii odpowiedniego podłoża maliny bardzo lubią dość wilgotne, ale nie podmokłe. Odczyn powinien być lekko kwaśny, czyli pH około 6,5. Świetnie się tu sprawdzi uprzednie przed sadzeniem  nawiezienie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 15-20 cm. Sadzonek nie umieszczamy zbyt głęboko.  Krzewy malin często bardzo intensywnie się rozrastają, dlatego odległość między nimi musi wynosić około 0,5 m, a między rzędami 2 m. Po posadzeniu pędy malin podcinamy na około 30 cm, zapewni nam to szybszy wzrost. 




Odmiany malin jakie wybrać?


Maliny występują, aż w ponad dwunastu odmianach. Bardzo często spotykaną odmianą w naszej Polsce jest Polana, czyli tradycyjna, słodka malina. Odmiana ta kwitnie od maja do sierpnia. Innymi bardzo popularnymi odmianami również są: Beskid, Benefis, Tulameen, Polka, Polesie, Poranna Rosa oraz Bristol. Dodatkowo bardzo ciekawą i polecanymi odmianami malin kolorowych są nowości, czyli Heban (purpurowa), Jantar (żółta) oraz Jewel (czarna). 


W sytuacji kiedy nawet nie posiadamy ogródka lub działki to dobrym rozwiązaniem, okazuje się tutaj być balkon. Tam również bez problemu możemy zająć się uprawą malin. Najlepszym tutaj wyborem okazuje się być odmiana Sweet Sunshine, czyli malina karłowata. Osiąga maksymalnie 1 metr wysokości. Sweet Sunshine to odmiana owocująca na jednorocznych pędach, czyli tzw. odmiana letnia. Ta doniczkowa odmiana nie posiada kolców, zatem nie stanowi niebezpieczeństwa dla najmłodszych. Owocuje obficie, owoce są duże, soczyste i przepyszne. Bez problemu możemy dodawać je do deserów, przetworów oraz jeść prosto z krzaka. Okres owocowania rozpoczyna się od czerwca i trwa aż do sierpnia. Ze względu na wysokość, malina świetnie sprawdzi się do sadzenia na małych balkonach, na balkonie lub patio. 



Pielęgnacja malin - przycinanie



Przycinanie krzewów malin zaczynamy już od momentu ich posadzenia, tak jak było to wspominane w pierwszej części wpisu, czyli na około 30 cm. W przypadku pędów krzewów jednorocznych to wycinamy wszystkie pędy. Natomiast dwuletnie pędy przycinamy jesienią na wysokość około 20 cm. 



Pielęgnacja malin- nawożenie 



Nawożenie oraz nawadnianie jest jednym z najważniejszych zabiegów w przypadku pielęgnacji malin. Powinno się to odbywać w trybie regularnym. Świetnie się sprawdzą tutaj także wszelkiego rodzaju systemy nawadniania, które będzie bardzo dużym ułatwieniem w przypadku regularnego podlewania. Pamiętajmy jednak, aby to miejsce było wilgotne, a nie zalane wodą, ponieważ nie wpłynie to dobrze na wzrost krzewów. Nawadnianie jest koniecznym aspektem szczególnie na podłożu o bardzo dużej przepuszczalności. Maliny tracą wtedy szybciej wodę.


Kwestia nawożenia powinna być dokładnie przeanalizowana pod kątem podłoża. Zastosowanie odpowiedniego nawozu powoli nam na dostarczenie naszych krzewom niezbędnej ilości makro oraz mikroskładników. Nawóz mieszamy z podłożem wokół krzewu. Maliny bardzo dobrze reagują na nawozy organiczne, które warto nawieźć nawet tuż przed sadzeniem. Dodatkowo wiosną powinniśmy stosować nawozy azotowe o spowolnionym działaniu, a w późniejszych okresach nawozy fosforowe i potasowe. 



Maliny- choroby i szkodniki



Choroby, które najczęściej są spotykane oraz dopadają maliny to choroby grzybicze. Wymieniamy tutaj przede wszystkim szarą pleśń, zamieranie pędów oraz antraknoza. W przypadku jeśli chodzi o szkodniki to najbardziej popularne, są mszyce, które pojawiają się na pędach liści i kistnik malinowiec. Z tego właśnie powodu najważniejszym aspektem jest tutaj odpowiednia ochrona oraz podłoże, które utrudnią rozwój licznych chorób oraz pojawienie się szkodników. 



Odmiany szkodników/ jak sobie z nimi radzić:

-Mszyce- chemiczne preparaty, biedronki

-Przeziernik malinowiec- wycinanie i palenie zainfekowanych pędów

-Kistnik malinowiec- opryski wczesnowiosenne, lustracja krzewów

-Kwieciak malinowiec- chemiczne preparaty, opryski, lustracja krzewów

-Pryszczarek- wycinanie i palenie pędów, chemiczne preparaty

-Przędziorki- opryski wczesnowiosenne, chemiczne preparaty 



Uprawa malin w pigułce -  sadzenie, przycinanie i nawożenie.


A czy Wy uprawiacie malinę w swoich ogródkach? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!



Instagram Gabrysiowa Mama
Gabrysiowa mama kontakt

Komentarze

  1. Tak, od lat mamy na działce maliny i bardzo lubię te owoce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O super, a jeszcze coś ciekawego macie na swojej plantacji na działce?

      Usuń
    2. Mamy dużo owoców, maliny, jeżyny, porzeczki, agrest i drzewa owocowe. Czy też planujesz lub masz dostęp do własnych owoców?

      Usuń
    3. Tak mam, bo mam bardzo dużą działkę. I tak samo drzewa owocowe, porzeczki, truskawki, jezyny,maliny :)

      Usuń
  2. Paulina Kwiatkowska21 lutego 2022 12:08

    Maliny to bardzo smaczne owoce i warto mieć ich krzaczki w swoich ogródkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim nie są tylko smaczne, ale są bardzo bogatym źródłem witamin oraz wzmacniają odporność :)

      Usuń
  3. Nie zaszkodzi wiedzieć więcej o uprawie malin i ten wpis jest w tym przypadku bardzo przydatny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuje, ciesze się ze wpis okazuje się byc przydatny ;)

      Usuń
  4. Bardzo podoba mi się ta propozycja wpisu i miłośnicy malin na pewno z niej skorzystają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myslę ze nie tylko miłośnicy, ale również osoby, które chcą zacząć uprawiać swoją plantację na działce, na balkonie.

      Usuń
  5. ale trafiłaś z tym wpisem! właśnie planuję sadzenie malin i totalnie nie znam tematu, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze, że na niego trafiłaś, bo zawiera wiele kluczowych informacji.

      Usuń
    2. o super cieszę się w takim razie, ze przydadzą Ci sie moje wskazówki. Ja w tym roku planuję i swoją plantację poszerzyć :)

      Usuń
    3. muszę zmobilizować męża żeby mi trochę pomógł, ale u nas maliny znikają w tempie ekspresowym, więc fajnie byłoby mieć własne :-)

      Usuń
  6. Świetny post i bardzo cenne rady :) U mnie uprawą malin na działce zajmuje się mój Dziadzio i co roku mamy ich mnóstwo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O super, ze dziadek się zajmuje pielęgnacją malin, nie ma to jak doswiadczona ręka starszej osoby :)

      Usuń
    2. Zdecydowanie tak! :) W dodatku, takie osoby mają swoje sprawdzone patenty i sekrety, które pomagają im w dbaniu o rośliny. I podchodzą do nich z miłością :)

      Usuń
  7. Bardzo cenne rady z których z pewnością skorzysta wiele osób :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam taką nadzieję! Starałam się tutaj wszystko opisać zwięźle i na temat :)

      Usuń
  8. Podrzucę do przeczytania tacie, ma na działeczce kilka krzaczków, które dogląda. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, ze tata znajdzie tu jakieś przydatne informacje! :)

      Usuń
  9. Maliny lubię jeść,natomiast kwestią ich uprawy nigdy się nie interesowałam ;) Mimo wszystko dobrze wiedzieć - może kiedyś na starość zachce mi się posiadania własnej działki pod miastem ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jesteś posiadaczką balkonu? Bo tak jak pisałam bez problemu gatunek Sweet S. możesz uprawiać w doniczkach :)

      Usuń
  10. Uprawa malin to super sprawa. Można cieszyć się tymi owocami z własnego ogródka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodatkowo zdrowymi i ekologicznymi owocami, bez chemii :)

      Usuń
  11. Kocham maliny i mam sporo krzewów z tymi owocami na działce. Fajnie, że tworzysz takie treści i osoby z różnymi zainteresowaniami znajdą coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak chcę aby róznorodne pojawiały się tutaj treści ;)

      Usuń
  12. Bardzo lubię maliny i mam w swoim ogrodzie je posadzone. Przy nowym domu także posadziłam troszkę, wybrałam jesienną odmianę bo te bardziej mi smakują. Nigdy nie stosowalam także nawozów, uznaje zasadę że domowe owoce i warzywa mają być pozbawione chemii i naturalne. Znasz białe maliny? Niedawno na takie trafiłam i mają ciekawy smak, ale to wygląd zwraca na nich uwagę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam białych malin, muszę im się bliżej przyjrzeć. Nie słyszałam wcześniej o tej odmianie.

      Usuń
    2. Jest wiele odmian malin, warto je poznawać i próbować nowych smaków

      Usuń
    3. Właśnie pierwszy raz słyszę o białych malinach. A sadzisz je w doniczkach, czy do ziemi? :)

      Usuń
    4. W ziemi normalnie. Mamy duży ogród i wiele miejsca, takie rosnące normalnie mają lepsze warunki niż w doniczce

      Usuń
  13. ja i moje dzieci uwielbiamy maliny :D ale kurczę może jestem wygodna, ale malinkami u mnie zajmuje się mój dziadek. Kinga

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama