Jak uchronić dziecko przed długiem spadkowym?

 

Jak uchronić dziecko przed długiem spadkowym?


Długi spadkowe to temat, z którym bardzo często spotykamy się w naszym życiu. W przypadku osoby dorosłej bez problemu może ona zająć się formalnościami, dotyczącymi odrzucenia spadku. Sprawa ta staje się bardziej kłopotliwa jeśli chodzi o małoletniego spadkobiorcę. Warto tutaj wspomnieć, że czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobiorca dowiedział się o dziedziczeniu spadku. Niestety w przypadku dziecka pojawia się tu pewien problem. Sama wiadomość o dziedziczeniu może być dla nas bardzo dużym zaskoczeniem, a szczególnie kiedy dowiadujemy się, że wraz ze spadkiem nasze dziecko dziedziczy długi. W dzisiejszym wpisie  odpowiem na  bardzo ważne pytanie, czyli jak uchronić nasze dziecko przed długiem spadkowym. 
Dziedziczenie długów przez małoletniego- przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. 


Niestety w przypadku dziedziczenia spadku przez dzieci to podlegają one takim samym obwiązkom spadkobierców co dorosłych. Jednak warto byś świadomym, że mimo, iż dziecko staje się spadkobiercą to nie ma ono zdolności majątkowej, ani prawnej i w takiej sytuacji w jego imieniu wszystkiego kluczowe decyzje wraz z odrzuceniem spadku podejmuje opiekun prawny. Tyczy się to szczególnie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Nawet w sytuacji, kiedy rodzice nie podejmą w ciągu 6 miesięcy decyzji o odrzuceniu spadku to i tak prawo chroni dziecko, czyli tzw. spadkobiercę. Wtedy jeśli długi przewyższają wartość dziedziczonego przez dziecko majątku to małoletni nie będzie musiał spłacać pozostałej należności. Polskie prawo określa także, że w procesie dziedziczenia spadku uczestniczą też dzieci nienarodzone, ale muszą być poczęte w chwili śmierci spadkobiercy. I w takiej sytuacji prawo reguły przyjęcia spadku z dobrodziejstwa inwentarza chroni nasze dziecko przed długami. Innymi sytuacjami są długi rodziców, które przechodzą na dziecko w trzech sytuacjach:

 • Nieświadome przyjęcie przez spadkobiercę długu. Tyczy to się sytuacji, kiedy przejmujemy mieszkanie dłużnika, w którym znajduje się dane mienie podlegające zadłużeniu. Wtedy wierzyciel uznaje, że przekazana przez dłużnika darowizna dziecku może utrudniać ściągnięcie należności. 
 • Poręczenie pożyczki lub kredytu, które jest wręcz umową, zobowiązującą nas do przejęcia spłat w sytuacji kiedy kredytobiorca nie wywiązuję się ze spłat lub dochodzi do jego śmierci. 
 • Niestety jest tez trzecia sytuacja, która dotyczy przepisania na dziecko całego majątku, o którym wspominamy w dzisiejszym wpisie. Jak odrzucić spadek w imieniu naszego dziecka?


Tak, jak wspominałam na początku wpisu opiekun prawny małoletniego, czyli dziecka ma prawo na odrzucenie spadku przez okres 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedział się o dziedziczeniu majątku w tym niechcianych długów.  Nawet jeśli przejmowany przez nas majątek dziecka jest tak wysoki, że sama spłata nie jest dla nas wyczynem to warto się zastanowić czy posiadamy wszystkie niezbędne informacje na temat całego spadku. Wtedy możemy nieświadomie przejąć wysokie długi, które niestety, ale wpędzą nas w problemu finansowe na wiele lat. W takiej sytuacji najlepiej jest odrzucić spadek, który może odziedziczyć dziecko. Pierwszy krokiem jest złożenie przez opiekuna prawnego odpowiedniego oświadczenia przed sądem lub notariuszem, które pomoże nam pozbyć się tego problemu. Osobiście polecam to zrobić jak najszybciej przed notariuszem, ponieważ ten proces wtedy przebiega sprawniej i szybciej. Takowe oświadczenie wymaga zgody Sądu Opiekuńczego, bez którego nie będzie ono nieważne. Po uzyskaniu takowej zgody, składamy nasze oświadczenie przed notariuszem lub sądem, czyli wydziałem cywilnym. Niestety nie zawsze Sąd Opiekuńczy wydaje taką zgodę i wiąże się to z szeregiem sytuacji, które możemy napotkać. W takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć pomocy www.i-kancelaria.pl , czyli kancelarii Radców Prawnych, którzy oferują porady prawne na jak najwyższym poziomie dla osób fizycznych. 

A czy mieliście do czynienie z taką sytuacje? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!


Gabrysiowa mama instagram

Gabrysiowa mama kontakt


Komentarze

 1. Świetnie napisane, bardzo przydatne informacje

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że w takich sytuacjach wynajęcie prawnika to najlepsze co można zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tez jestem tego samego zdania, bo jednak nie jest to łatwa sprawa.

   Usuń
 3. Super, że trafiłam na ten wpis. Szukałam o tym informacji. Warto w tym temacie wiedzieć jak najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O super, w takim razie ciesze się ze akurat trafiłam z wpisem!

   Usuń
 4. Bardzo przydatne porady, jak zwykle

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny i ważny wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to bardzo wazny temat, nie wiadomo kiedy moze nas niestety dotyczyć.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy wpis ~ Ewa S

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie ze wpis okazał sie przydatny, pozdrawiam!

   Usuń
 8. Temat bardzo ważny ..wiele osób nie zdaje sobie sprawy że spadek to czasem i wiele wiele problemów z długami :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak niestety dziedziczenie majątku po kimś bliskim nie do konca jest takie dobre dla nas.

   Usuń
 9. Nega przydatne informacje , akurat mam znajoma w takiej sytuacji , napewno pokaże jej wpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, ze dla znajomej wpis okaze sie jak najbardziej przydatny i duzo powodzenia dla niej!

   Usuń
 10. Tego typu informacje zawsze świetnie się sprawdzają w naprawdę różnych sytuacjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szczególnie tej opisanej w tekscie :)

   Usuń
  2. Dokładnie, dzięki poznaniu jednej można zainteresować się też innymi.

   Usuń
 11. Paulina Kwiatkowska9 czerwca 2022 01:09

  Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę moze przydać się w kazdym momencie naszego zycia.

   Usuń
 12. Nie miałam do czynienia z taką sytuacją i szczerze mówiąc nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam - więc dziękuję za naświetlenie tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę, zawsze staram sie naświetlać przydatne informacje.

   Usuń
 13. Niestety spadek czasem okazuje się problemem. Takie wpisy są mega przydatne i dziękuję Ci za niego

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nigdy nie znałam się na takich tematach, więc dobrze że można o taką pomoc prosić fachowca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja koleżanka walczyła, aby uwolnić syna od zadłużonego spadku, przez długi czas sprawa się przeciągała, ale ostatecznie udało się.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dobrze że o tym piszesz. Nie raz i nie dwa słyszy się w tv o sytuacji, kiedy dzieci zrzekną się po zadłużonym rodzicu spadku, ale o swoich dzieciach nawet nie mają pojęcia, że w imieniu wnuków zmarłego powinni też się zrzec. Parę lat temu sama nie miałam o tym pojęcia, ale trochę się doksztalcilam i tak jak piszesz, dobrze jest to załatwić jak najszybciej i u notariusza.

  OdpowiedzUsuń
 17. Życie i prawo potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć, dlatego warto wiedzieć, co może nas spotkać

  OdpowiedzUsuń
 18. To są ważne sprawy i myślę, że warto je znać, a twój wpis na pewno pomoże innym osobom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może się przydać.

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama