Upadłość konsumencka- kto może ja ogłosić?

 
O upadłości konsumenckiej słyszało z pewnością większość z Was. To nic innego jak bankructwo konsumencie, czyli brak wypłacalności osoby fizycznej. Jak podają dane podobno w pierwszej połowie 2022 roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 7000 osób! Takowe osoby uwolniły się od zadłużenia, a jednocześnie zgodziły się na spłatę części kredytu oraz na egzekucję komorniczą. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, jednak w niektórych przypadkach najbardziej rozsądnym. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam bliżej temat upadłości konsumenckiej. Co warto o niej wiedzieć i kiedy ją ogłosić? Miłego czytania!Czym jest upadłość konsumencka? Upadłość konsumencka tak jak wspominałam wyżej jest inaczej bankructwem konsumenckim. Oznacza to przede wszystkim, że osoba, ogłaszająca upadłość nie jest w stanie uregulować swojego dotychczasowego zadłużenia. W takim przypadku nie mogą zostać wobec niej prowadzone postępowania komornicze, mające na celu ściągnięcie istniejącego zadłużenia. Niestety, ale konsument po ogłoszeniu upadłości ma zerową zdolność kredytową. Pomimo tego może zacząć wszystko od czystego konta, co ma naprawdę bardzo duże znaczenie. 
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?Upadłość konsumencka jest skierowana tylko i wyłącznie dla osób prywatnych, które w żaden sposób nie prowadzą działalności gospodarczej. Zatem grono przedsiębiorców nie może z niej skorzystać. Warto wiedzieć, że wniosek do sądu może zgłosić dłużnik oraz jego wierzyciel. W praktyce tak naprawdę dotyczy to osób, które są bardzo mocno zadłużone i nie mogą sobie poradzić z długami takimi sposobami, jak wakacje kredytowe, refinansowanie kredytów oraz konsolidacja zadłużenia. 
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Ogłaszając upadłość konsumencką wniosek należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wzór wniosku możemy znaleźć w rozporządzeniu opublikowanym w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 roku. Do wniosku dołączamy wszystkie niezbędne, wymienione w nim dokumenty oraz te potwierdzające zadłużenie i trudną sytuację majątkową. W przypadku kiedy nie wiemy jak zabrać się do napisania wniosku to warto skorzystać z pomocy specjalistów. Więcej o specjalistach poczytacie tu: https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/.


Adresatem naszego wniosku będzie tutaj Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego, a jeszcze dokładniej Sąd Upadłościowy. Wniosek możemy złożyć z pomocą poczty lub osobiście. Składając wniosek należy poczekać około od 2 do 4 miesięcy. Z najdłuższymi terminami trzeba liczyć się w Warszawie. Jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim mogłoby być spokojne. Pozwala to przede wszystkim na obudowanie budżetu i pozbycie się wszelkich nie dających nam spokoju długów. 

A czy Wy mieliście kiedyś do czynienie z upadłością konsumencką? Dajcie znać w komentarzu! 

Komentarze

 1. Warto takie rzeczy wiedzieć. Czasem nie ma innego wyboru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Przede wszystkim to jedno z najlepszych wyjść jeśli juz naprawdę nic nie przychodzi nam do głowy, a chcemy zacząć od nowa ;)

   Usuń
 2. Na szczęście nie mam takich kłopotów. Warto jednak znać swoje prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiscie, ze warto znać swoje prawa. Nigdy nie wiadomo kiedy moze się przydać :)

   Usuń
 3. Uwielbiam ten blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dziękuje, mam nadzieje ze okazał się być przydatny ;)

   Usuń
 5. Nie miałam z tym doczynienia i obym nie musiała. Mimo to świetny wpis, który zbiera w jednym miejscu wiele ważnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja ci tez tego zyczę kochana z całego serca, ale warto zawsze wiedzieć takie informacje ;)

   Usuń
 6. Fajny wpis, w sumie kto wie kiedy takie informacje moga sie przydac ;)

  Elasia

  OdpowiedzUsuń
 7. Cenne informacje

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama