Wyłazy dachowe- czym są i jaką pełnią funkcję?

 

Wyłazy dachowe- czym są i jaką pełnią funkcję?

Osoby budujące dom często stoją przed podjęciem bardzo ważnej decyzji, którą jest utworzenie wyłazu dachowego. O jego montażu należy pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu lub nawet podczas wymiany pokrycia dachowego, ponieważ aktualne przepisy przeciwpożarowe i regulujące prawo, świadczą o tym, że praktycznie każdy budynek powinien posiadać wyłaz dachowy dla zachowania bezpieczeństwa. W dzisiejszym wpisie dowiecie się czym jest wyłaz dachowy, kiedy jego montaż jest obowiązkowy oraz jakie cechy powinien spełniać. Wyłaz dachowy- czym jest?Wyłaz dachowy jest potocznie nazywany oknem dachowym. To nic innego jak otwór znajdujący się w naszym dachu, który umożliwia nam w każdej chwili bezproblemowe i bezpieczne wejście na dach. Znajdują one swoje zastosowanie także na podczaszach użytkowych, doświetlając przestrzeń.Kiedy wyłaz dachowy jest obowiązkowy? Polskie prawo dokładnie reguluje zasady montowania wyłazów dachowych.  Wszystkie zasady są zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem wyłaz jest obowiązkowym elementem w przypadku budynków, posiadających co najmniej dwie kondygnacje. Oprócz tego wyłazy potrzebne są w obiektach wysokich na każdej klatce schodowej. Takowe przepisy podają wielkość wyłazu, która powinna wynosić 0,8x0,8 m. 

Czy wyłaz dachowy jest potrzebny?Każdy komin wymaga od czasu do czasu regularnego przeglądu, które dokonujemy sami lub z pomocą kominiarza. W przypadku kiedy nie posiadamy takowego wyłazu dachowego musimy liczyć się z tym, że kominiarz może odmówić nam wykonania usługi. Wyłaz dachowy może okazać się dodatkowo niezbędny w przypadku przeglądu lub naprawy dachu. Wyłazy dachowe posiadają bardzo wielki atut, którym jest funkcja doświetlenia pomieszczeń z pomocą światła dziennego. Warto podkreślić, że wyłaz dachowy jest obowiązkowy podczas przeglądów przeciwpożarowych. Poza tymi wszystkimi oczywistymi zaletami wyłaz stanowi jedną z najszybszych dróg ewakuacji oraz jest prawdziwą ozdobą dachu, dzięki estetyce wykonania. 
Czym powinien charakteryzować się odpowiedni wyłaz dachowy? Wybierając odpowiedni wyłaz dachowy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego najważniejszych parametrów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego został wykonany. Wyłazy dachowe najczęściej wykonywane są z drewna, które uprzednio zostało zaimpregnowane, dzięki czemu zyskuje odporność na wilgoć oraz wykazuje lepsze parametry termoizolacyjne. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność włazu, czyli jakie funkcje nam oferuje. W szczególności polecane są tu funkcje takie, jak ograniczniki, które pozwalają na zatrzymanie uchylenia okna na danym poziomie. Dodatkowo warto tu zwrócić uwagę na wysoką szczelność, odpowiednie wymiary oraz termoizolacyjność.  Ciekawym modelem są tutaj wyłazy pełniące funkcję okna, które nazywane są wyłazami ciepłymi. Charakteryzują się wysoką izolacją oraz wentylacją. Ceny wyłazów są bardzo zróżnicowane i zależą od wymaganych specyfikacji. Odpowiednio dobrany wyłaz dachowy zapewni nam stuprocentowe zadowolenie z zakupu na długie lata. 
A co Wy sądzicie o funkcjach wyłazu dachowego? Koniecznie dajcie znać w komentarzu Gabrysiowa mama instagram

Gabrysiowa mama kontakt

Komentarze

  1. Myślę, że zrobienie wyłazu w formie okna to najlepsze wyjście. Takie dwa w jednym, z okna można przecież korzystać. A w razie jeśli nie chcemy aby dawało światło to zastosować zaciemniającą roletę. Na takie okna dachowe można bez problemu zamówić, także takie które ograniczają nagrzewanie pomieszczenia. Te rolety słupsk będą w sam raz, producent najlepszy w mieście, wykonują różnego rodzaju rolety na wymiar, także te zewnętrzne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kwestia związana z tym tematem - https://kniz.pl/ Stolarka okienna w Krakowie - u kogo, jak to zrealizować lub załatwić? Zależy nam na perfekcji, ale w normalnej cenie. Kto jakościowo załatwia takie rzeczy?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama