Dlaczego warto grać w gry planszowe? Poznajcie serię ,,Założysz Się? " od Tactic

 


Gry planszowe są popularną rozrywką od wieków i nie bez powodu. Są nie tylko świetnym sposobem na zabicie czasu, ale oferują także szereg korzyści, które sprawiają, że warto w nie grać. W tym wpisie przeanalizuję różne powody, dla których warto grać w gry planszowe. Od promowania interakcji społecznych po zapewnianie korzyści poznawczych i rozrywki – gry planszowe mają coś do zaoferowania każdemu z nas. Dodatkowo poznacie serię gier ,,Założysz Się?" od marki Tactic. Umiejętność pracy zespołowej Jedną z najważniejszych zalet grania w gry planszowe jest to, że promują one interakcje społeczne. W dzisiejszej erze cyfrowej łatwo jest odizolować się i odłączyć od innych. Jednak gry planszowe dają szansę na zbliżenie ludzi i wzmocnienie relacji. Niezależnie od tego, czy jest to rodzina, przyjaciele, czy nawet nieznajomi, gra w gry planszowe stwarza poczucie koleżeństwa i sprzyja rozmowom twarzą w twarz. Dodatkowo gry planszowe mogą służyć jako narzędzie do nauki pracy zespołowej i umiejętności komunikacji. Rozwijają zdolności intelektualneGranie w gry planszowe może rozwijać zdolności intelektualne, czyniąc je cenną aktywnością dla osób w każdym wieku. Gry planszowe wymagają od graczy krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, ponieważ przez całą grę muszą podejmować decyzje i negocjować z innymi. Może to pomóc jednostkom rozwinąć umiejętności, takie jak myślenie strategiczne, planowanie i podejmowanie decyzji. Ponadto niektóre gry planszowe angażują pamięć graczy, wymagając od nich zapamiętania takich informacji, jak położenie kart lub sekwencja wydarzeń. Poprawiając te umiejętności intelektualne, granie w gry planszowe może zapewnić zabawny i wciągający sposób na ćwiczenie umysłu.Wspólny czas rodzinny Wspólnie granie w gry planszowe cudownie zacieśniają więzy rodzinne między bliskimi oraz dostarczają naprawdę mnóstwo zabawy. To idealny moment, aby nie tylko spędzić czas wspólnie, ale zacząć uczyć swoje pociechy zdrowej rywalizacji oraz współdziałania. Doskonalą pamięć dziecka, spostrzegawczość oraz koncentrację. Granie w popularne gry planszowe to świetny sposób na poznawanie przez dziecko otaczającej go rzeczywistości poprzez zabawę. Na rynku są dostępne rozmaite gry, które świetnie zacieśniają więzy rodzinne. W ostatnim czasie udało mi się przetestować serię gier Założysz Się? od  Tactic, o których chciałam Wam trochę opowiedzieć!


#Założysz się?


Gra planszowa ,,, Założysz się?", czyli podstawowa wersja gry, która zapewni nam mnóstwo zabawy połączonej z wieloma elementami rywalizacji. W pudełku znajdziemy pionki do gry, planszę oraz, aż 288 kart zadań! Spotkamy się tu z zadaniami zręcznościowymi oraz umysłowi. W zestawie znalazły się także karty do obstawiania zakładów, notatnik, banknoty i klepsydrę odmierzającą czas rozgrywki.  Swoją drogą klepsydra to fajne urozmaicenie, jeśli chodzi o rozgrywkę i zainteresowanie najmłodszych graczy. 


Gra planszowa jest dostosowana do różnych grup wiekowych. W sytuacji, gdy gramy z najmłodszymi graczami to praktycznie na każdej karcie znajdziemy wersję dopasowana do juniora. Gra posiada wszystkie cechy gry idealnej na imprezę lub wspólne rodzinne wieczory, czyli naprawdę proste zasady, emocjonującą rozgrywkę i możliwość grania w większą ilość osób. Sprawdzi się idealnie podczas podróży, rodzinnych imprez oraz spotkaniu ze znajomymi. 


Zasady są banalnie proste. Na sam start gracz otrzymuje określoną sumę pieniędzy, czyli 80 dolarów. Pierwsza osoba rzuca kośćmi, przesuwa się na odpowiednie pole i wykonuje dane zadanie. Tak, jak wspominałam wcześniej mamy ty do czynienie z zadaniami zręcznościowymi oraz umysłowymi. W przypadku zadań zręcznościowych to zdecydowanie najciekawsze wyzwania. Nie wymagają one jakiś dodatkowych akcesoriów. Czasem zdarzą się zadanie gdzie będziecie musieli załatwić książkę, zapałki czy jakieś inne drobne rzeczy. W sytuacji kiedy dana osoba wykonuje to zdanie reszta graczy obstawia, czy graczowi uda się wykonać zdanie. Wybierają odpowiednią kartę z odpowiedzią i obstawiają daną pulę pieniędzy. W przypadku jeżeli graczowi uda wykonać się zdanie to zgarnia tyle pieniędzy ile typowali na niego gracze. Poprawnie postawione zakłady otrzymują równowartość zakładu z banku. Gracze, którzy źle obstawili tracą swoje pieniądze.


Zadania umysłowe są praktycznie takie same. Dodam, że również sprawiają dużo frajdy, jednak tutaj zasady wyglądają odrobinę inaczej. Przed przystąpieniem do czytania danego zadania wcześniej gracze po cichu czytają je i w pierwszej kolejności je obstawiają. Mamy tu także do czynienie z zakładami w ciemno, gdzie możemy sami wybrać typ zdania, a gracze obstawiają je zanim poznają jego treść. Prawda, że fajna zabawa? Rozgrywkę możemy zakończyć w określonej przez nas liczbie rund, czasie. Grę wygrywa osoba, która zbierze największą sumę pieniędzy. 


#Założysz się? 2 Pokaż, na co Cię stać!Jeśli pokochałeś podstawową część gry, producent TACTIC wyszedł do graczy z kontynuacją kultowej serii! Założysz się? 2 – to kolejne 288 zadań, którymi zaskoczysz swoich bliskich.

W zawartości gry znajdziemy : 144 zadania zręcznościowe, 144 zadania umysłowe, 1 planszę do gry, 12 kart TAK/NIE, plik banknotów, 6 pionków, 1 notatnik, 1 kostkę, 3 klepsydry oraz nowość – piłeczke do zadań! Tak jak w poprzedniej części, musimy zebrać jak najwięcej banknotów, o jak największej wartości, poprzez wykonywanie zadań oraz obstawianie zdań innych graczy. 


Producent TACTIC nie zapomina o najmłodszych, dlatego część kart oznaczył słowem JUNIOR, gdzie najmłodsi gracze mogą wykonać zadanie na uproszczonych zasadach gry. Karty z zadaniami oznaczone klepsydrą oznaczają ograniczenie czasowe na wykonanie zadania. 

Jeżeli przy karcie widnieje klepsydra w kolorze żółtym – na wykonanie zadania jest 15 sekund, jeśli w czerwonym – na wykonanie zadania mamy 30 sekund, zaś jeśli trafi nam się karta z klepsydrą w kolorze czarnym – mamy minutę.


Gra Założysz się 2? to jeszcze więcej frajdy i śmiechu wśród Twoich znajomych, nowe zadania w których możemy wykazać się sprawnością fizyczną oraz niebywałym intelektem. Gra toczy się tak długo, aż skończy nam się określony czas który chcieliśmy poświęcić na gre, lub banknotów z puli. Wygrywa gracz, który zebrał największą liczbę pieniędzy.


#Założysz się? Wariant PodróżnyRodzinne Wyzwanie! Chcesz się założyć, czy to zrobię? Czyli wersja ‘kieszonkowa’ popularnej gry. Jest to najlepsza opcja na grę w podróży. Dzięki niewielkim wymiarom możemy ją wrzucić do torebki bądź plecaka, nie naruszając przy tym zbytnio przestrzeni bagażowej. Jednak okrojony rozmiar opakowania nie oznacza okrojonej wersji gry! W zestawie znajduje się : 88 kart zadań (w tym 44 zręcznościowe i 44 umysłowe), 12 kart TAK/NIE, jeden bloczek z jednorazowymi planszami, notatnik, oraz kartka z tarczą i klepsydra do odmierzania czasu.

Podstawowym celem gry jest zebranie jak największej liczby punktów przez gracza, dzięki wykonywaniu zadań i odpowiadaniu na pytania, oraz obstawianie sukcesów lub porażek innych graczy.  Gra pozwala na rozgrywkę do 3-8 graczy, i zapewnia rozrywkę na ponad 20 minut.


Wyzwania zręcznościowe pozwalają nam wytypować który z graczy może pochwalić się nadzwyczajną kondycją lub siłą (albo szczęściem), zaś zadania umysłowe wskażą nam, kto w tym gronie jest prawdziwym bystrzakiem! Gra powinna sprawić przyjemność również najmłodszym, gdzie producent przewidział delikatne ułatwienia, dopisując do karty słowo JUNIOR, gdzie pozwala nam nagiąć zasady naszym pociechom Na sporej części kart w prawym górnym rogu jest narysowany symbol klepsydry (lub dwóch), co oznacza, że na naszych graczy będzie działała dodatkowo presja czasu przy wykonaniu zadania  #Założysz się? Wyzwania,,Założysz Się" Wyzwania to najnowsza wersja kompaktowa gry rodzinnej. Jest to zdecydowanie gra imprezowa i towarzyska dla od 3 do ośmiu graczy w wieku od 10 lat. Czas na rozgrywkę jest tu uzależniony od ilości graczy, jednak nie zajmuje więcej niż maksymalnie 30 minut. Pudełko, niewielkich rozmiarów, idealnie nadające się do zabrania ze sobą w podróż lub do znajomych. Mieści w sobie 200 kart, czyli 192 karty pojedynku oraz 8 kart wyzwań. Dodatkowo znalazł się tu notatnik. Przyda się tu zaopatrzyć w czasomierz oraz długopis. Można zapożyczyć się tu z poprzednich wersji klepsydrę. Rozgrywka jest banalnie prosta. Oddzielamy od siebie karty i tasujemy je. Decydujemy ile chcemy rozegrać wyzwań i wybieramy odpowiednią ilość kart pojedynku tyle ile rund. Kart wyzwań rozdajemy tyle ilu jest graczy.  Każdemu z graczy rozdajemy po jednej kartce z notesu. Zapisujemy na karcie swoją sumę początkową, czyli 80 dolarów. Przystępując do rozgrywki wszystko jest zależne jaki kolor karty każdy z nas wylosował. Karta czerwona to obstawianie zakładu, karta zielona to branie udziału w wyzwaniu. Po wylosowaniu kart jedną kartę wykładamy na wierzch stołu. W zależności od wyłożonych kart przystępujemy do wykonania zadania zapisanego na niej. Wszyscy gracze oprócz tych, którzy biorą udział w wyzwaniu obstawiają swój zakład na kartce. Nie można obstawić więcej niż połowę sumy, którą posiadamy. W przypadku kiedy wyłonimy zwycięzcę wyzwania to dana osoba zgarnia całą pulę. Gracze, którzy obstawili dobrze otrzymują dwukrotność obstawionej kwoty, a przegrani tracą pieniądze. Mamy tutaj do czynienie z wyzwaniami słownym, zagadkami oraz wieloma innymi. Jest to zdecydowanie bardzo emocjonującą gra oraz sprawdzającą naszą inteligencję. Gra nie wymaga wielu elementów. Oczywiście grę wygrywa osoba, która nazbiera największą sumę pieniędzy. Cała gra jest wykonana bardzo solidnie oraz dopracowana. Na pudełku znalazła się nawet miarka, która jest świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o wykonanie danych wyzwań. #Założysz się? Party Czy są tu miłośnicy grania w gry planszowe podczas imprezy? W takim razie wersja Party będzie dla Was świetną opcją imprezową! Party to wersja impreza, która wprowadza jeszcze większą ilość frajdy i śmiechu z wykonywanych zdań. Seria Party wprowadza jeszcze śmieszniejszy zestaw pytań i zadań. W środku znajdziemy planszę do gry, plik banknotów,  pionki, znaczniki, kostkę, klepsydry, 288 kart zadań oraz 12 kart Tak/Nie. Czas rozgrywki to około 45 minut. Gra jest przeznaczona dla osób od 15 lat. 


Jeśli chodzi o 288 kart zdań to mamy tutaj 188 kart z zadaniami aktorskimi, 50 kart z zdaniami umysłowymi oraz 50 kart z zdaniami zręcznościowymi. Podstawowym celem gry, tak jak w poprzednich wersjach jest zdobycie jak największej sumy gotówki. Pieniądze gromadzimy poprzez obstawianie zakładów oraz wykonywanie zadań. Sam przebieg zasad jest praktycznie takich sam jak w przypadku podstawowej wersji, czyli rzucamy kostką, przesuwamy się na wskazane pole i wybieramy zdanie. Możemy trafić tu na zdanie aktorskie, umysłowe lub zręcznościowe. W przypadku zadania aktorskiego, wybieramy tutaj druga osobę, która bierze z nami udział. W tym samym czasie inni gracze dobierają kartę z zadaniem i w tajemnicy obstawiają czy dana para wykona je poprawnie. Obstawione pieniądze wkładają pod wybrane karty. Po obstawieniu dany gracz wyciąga kartę i musimy dane zdanie wykonać przez 90 sekund. W przypadku wykonania zadania para otrzymuje tyle pieniędzy jaka była pula obstawienia, a inni tracą ją. Jeśli chodzi o inne zadania to jest tu ta sama zasada co w poprzednich wersjach. Przy zadaniach umysłowych wykonujemy zadanie sami a czas określa narysowana na karcie klepsydra. Zadania zręcznościowe poznajemy przed obstawieniem zakładów. Całą rozgrywkę wygrywa gracz, który zbierze największą ilość gotówki. Podsumowując seria gier ,, Założysz Się?" od marki Tactic to masa frajdy oraz emocjonującej gry na wieczory spędzone z bliskimi lub podczas szalonych imprez. Banalnie proste zasady, rywalizacja, obstawianie zakładów oraz ekscytujące wykonywanie zadań to przepis na udaną  wspólną rozrywkę! A czy Wy sięgacie po gry planszowe? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!


Komentarze

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama