Walentynki skąd się wzieły? Historia Walentynek

 
Walentynki to święto obchodzone corocznie 14 lutego w wielu krajach na całym świecie. Jest to dzień często kojarzony z miłością, romantyzmem oraz wymianą prezentów i kartek. Jednak początki Walentynek owiane są tajemnicą i kontrowersjami. W tym wpisie przyjrzymy się historii Walentynek, w tym ich pochodzeniu, ewolucji i kontrowersjom.
Początków Walentynek można doszukiwać się w starożytnym rzymskim święcie Luperkaliów. Święto to, obchodzone od 13 do 15 lutego, było pogańskim świętem płodności, miłości i oczyszczenia. Podczas Luperkaliów młodzi mężczyźni losowali ze skrzynki imiona młodych kobiet, łącząc je w pary na czas trwania festiwalu. Święto obejmowało także składanie ofiar ze zwierząt i biczowanie kobiet paskami zwierzęcej skóry, co wierzono, że zwiększa płodność i zapewnia łatwy poród.Wraz z chrystianizacją Rzymu Luperkalia przekształciły się w Walentynki. Święto zostało nazwane na cześć świętego Walentego, chrześcijańskiego męczennika, który został stracony 14 lutego III wieku. Dokładne pochodzenie Walentynek nie jest jasne, ale uważa się, że święto to powstało jako sposób na schrystianizację pogańskiego święta Luperkaliów. Najwcześniejsze wzmianki o obchodzeniu Walentynek jako święta romantycznego miały miejsce w XIV wieku, kiedy poeta Chaucer pisał o tradycji wysyłania listów miłosnych w Walentynki


Dziś Walentynki stały się świętem wysoce skomercjalizowanym, podczas którego miliony ludzi wymieniają się kartkami, czekoladkami i prezentami ze swoimi bliskimi. Święto obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie, chociaż jego tradycje i zwyczaje są bardzo zróżnicowane. Na przykład w Polsce walentynki stały się w ostatnich latach modne, a wiele par wymienia się prezentami i wychodzi na romantyczne kolacje. Pomimo komercjalizacji, początki Walentynek sięgają starożytnego rzymskiego święta Luperkaliów i chrystianizacji tego święta na Walentynki.

Komentarze

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama