Brodawka wirusowa: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie.


Brodawka wirusowa: rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie.

Brodawki wirusowe potoczne nazywane kurzajkami są bardzo często występującym zjawiskiem, które możemy zauważyć na dowolnej części naszego ciała. Charakteryzują się wypukłymi, szorstkimi naroślami skórnymi o ciemnym zabarwieniu. Niestety niewielu z nas ma świadomość, że powstałe brodawki są oznaką obecności wirusa brodawczaka ludzkiego w naszym organizmie. Najczęściej spotykamy się z brodawkami na dłoniach, stopach lecz mogą one się też pojawić na miejscach intymnych. Jakie rozróżnia się rodzaje brodawek, jakie są ich przyczyny powstawania oraz jak się ich pozbyć? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie!
Przyczyny powstawania brodawek


Jedna z podstawowych i najważniejszych przyczyn rozwoju brodawek jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Doliczono się, aż 120 odmian tego wirusa! Wirus ten wnika poprzez uszkodzenie lub mikrouszkodzenie naskórka, a następnie tworzy się w komórkach nabłonka. Sama brodawka powstaje po 2-6 miesiącach od zakażenia wirusem HPV. Jak możemy się nim zakazić? Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośrednio kontakt z jego nosicielem oraz kontakt pośredni. W przypadku kontaktu bezpośredniego może to być uścisk dłoni, a pośredniego dotykanie zakażonych przedmiotów. Niektóre z wirusów HPV są przenoszone drogą płciową. Kurzajki bardzo często dotykają dzieci w wieku szkolnym, lecz pojawiają się u dorosłych, szczególnie gdy maja obniżoną odporność. Warto pamiętać, że samo rozdrapanie brodawki prowadzi do dalszego jej rozprzestrzeniania się na inne obszary naszego ciała. 
Rodzaje brodawek


Tak jak wspominałam wcześniej wyróżniamy  ponad 100 różnych odmian wirusa brodawczaka ludzkiego, które mogą wywołać zmiany na skórze, błonach śluzowych oraz nawet narządach płciowych. Do tych, które występują najczęściej zaliczamy:

  • brodawki zwykłe- najczęściej występujące w postaci grudek o szorstkiej powierzchni. Mierzą od 1mm do ponad 1 cm. Występują najczęściej na dłoniach lub pod płytką paznokcia.
  • brodawki podeszwowe- wyglądem bardzo podobne do zwykłych brodawek. Są zdecydowanie większe i dodatkowo często otacza je zrogowaciały naskórek. Dodatkowo powodują dolegliwości bólowe. Zlokalizowane są na podeszwach stóp.
  • brodawki mozaikowe- powstają w sytuacji, gdy brodawki podeszwowe są położone zbyt blisko siebie, w związku z czym dochodzi do ich połączenia ze sobą
  • brodawki płaskie- drobne o bardzo płaskiej powierzchni. Występują najczęściej na twarzy. 
  • kłykciny kończyste- brodawki, występujące na narządach płciowych. 
Leczenie brodawekZazwyczaj w wielu przypadkach brodawka potrafi zniknąć sama, jednak wtedy na ten proces możemy poczekać nawet kilka lat. Chociaż najczęściej brodawki nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia to warto podjąć ich leczenie ze względu na ich bardzo wysoką zaraźliwość, bolesność w przypadku brodawek podeszwowych oraz ich nieestetycznego wyglądu. Istnieje naprawdę wiele metod leczenia brodawek, jednak do najczęściej stosowanych zalicza się:

  • leczenie miejscowe, preparatami- stosowanie maści, kremów, sprayów.
  • krioterapia- zamrażanie kurzajek ciekłym azotem.
  • elektrokoagulacja- usuwanie kurzajek za pomocą łuku elektrycznego. Pozostawia blizny na skórze.
  • domowe sposoby- nacieranie zmian np. ząbkiem czosnku. Dr Yglo Preparat do usuwania brodawek


Jedną z najskuteczniejszych i polecanych metoda usuwania brodawek jest preparat Dr Iglo. Preparat do usuwania brodawek od Dr Iglo to innowacyjne i bardzo skuteczne rozwiązanie, które pomaga zwalczyć niechciane brodawki na dobre. Spray jest łatwy i bezpieczny w użyciu. Tuż po wyjęciu z opakowania jest od razu gotowy do użycia. Jego formuła została opracowana na metodzie krioterapii. Krioterapia polega na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury w celu zniszczenia kurzajki. Gwarantuje ona skuteczność i bezpieczeństwo. Innowacyjny, wygodny w użyciu aplikator zapewnia dokładność w usuwaniu brodawek. Skierowany głównie do zwalczania brodawek wirusowych, zwykłych oraz podeszwowych. Zazwyczaj metodę krioterapii przeprowadza się w gabinecie dermatologicznym, jednak z zestawem do usuwania brodawek od Dr Yglo wykonamy ją samodzielnie w domu. Jak wygląda cały zabieg? Przystępując do zabiegu pamiętajmy, aby skóra wokół kurzajki była oczyszczona. Następnie nanosimy ciekły azot na kurzajkę za pomocą aplikatora. Dzięki temu kurzajka rozpoczyna proces mrożenia. Po kilku dniach zauważymy, że kurzajka zaczyna się złuszczać i po około 14 dniach odpada. Następnie rozpoczyna się proces gojenia. Prawda, że cały proces jest łatwy i bezpieczny? Cena takiego zestawu wynosi około 50 zł. Podsumowując brodawki, inaczej kurzajki są niestety bardzo powszechnym problemem spowodowanym przez zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Aby zmniejszyć ich ryzyko warto zadbać o odpowiednia higienę rąk oraz unikać kontaktu z potencjalnie zarażoną osobą. Metoda leczenia kurzajek jest zależna od ich umiejscowienia, jednak jedną z skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod jest krioterapia, którą możemy wykonać w zaciszu domowym z pomocą zestawu od Dr.Yglo.  A czym Wy zwalczacie brodawki, kurzajki? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!


Komentarze

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama