Dlaczego włosy niszczą się i wypadają?

 

Wypadanie i niszczenie się włosów to problem, który dotyka ludzi w różnym wieku - zarówno mężczyzn, jak i kobiety, powodując u nas często poczucie dyskomfortu i obniżenie samooceny. 


Każdy włos na naszej głowie ma okres żywotności od około 3 do 5 lat a mieszki włosowe przechodzą przez cykl aktywnego wzrostu (anagen), fazy przejściowej (katagen) i odpoczynku (telogen). Wypadanie włosów następuje, gdy cykl wzrostu włosów zostaje zakłócony.


Oczywiście, codzienny proces wypadania od 50 do 100 włosów to naturalny cykl życia naszej skóry głowy, jednak kiedy zaczynamy tracić ich zbyt wiele, może być to sygnałem, że coś w naszym organizmie nie funkcjonuje prawidłowo. Przyczyn wypadania włosów może być wiele, a niektóre z nich potrafią naprawdę zaskoczyć. Od niedoboru witamin i białek, przez nieodpowiednią pielęgnację, aż po przewlekłe choroby - to tylko niektóre z potencjalnych przyczyn, dla których na Twojej głowie może zacząć pojawiać się mniej włosów. 


Na szczęście, niezależnie od tego, co stoi za utratą włosów, istnieje wiele skutecznych metod leczenia i zapobiegania. W tym artykule przedstawimy 8 najczęstszych przyczyn wypadania włosów oraz podpowiemy, co możemy zrobić, by przeciwdziałać temu problemowi:


Zmiany hormonalne Hormony to prawdziwi “dyrygenci” kierujący symfonią procesów zachodzących w naszym ciele. Mają one ogromny wpływ na każdy aspekt naszego zdrowia. Choroby tarczycy, jak również tak naturalne procesy, jak ciąża czy menopauza, powodują zmiany w gospodarce hormonalnej, które mogą przyczynić się do osłabienia cebulek włosowych i w konsekwencji do ich wypadania. Włosy to niezwykle wrażliwe na zmiany barometry naszego zdrowia, dlatego warto również zwracać uwagę na to, jak reagują na różne zmiany, w tym na przyjmowanie leków hormonalnych. Dlatego podczas kuracji hormonalnych, warto pozostawać pod czujnym okiem lekarza i dbać o regularność przyjmowania leków Stres Wysoki poziom stresu to jeden z głównych wrogów naszego organizmu. Długotrwałe napięcie nerwowe powoduje znaczne osłabienie organizmu i może prowadzić do wielu chorób i nieprawidłowości. Ciało pod wpływem długotrwałego stresu zamienia się w ciągle czujną, napiętą machinę, trwale “gotową do walki lub ucieczki”. W związku z ciągłym napięciem nasze zdrowe, rosnące włosy zostają wręcz zmuszone do przejścia w fazę spoczynku. Efekt? Włosy zamiast bujnie rosnąć, zaczynają wypadać, jak liście spadające z drzewa jesienią. 

Jeśli w Twoim życiu wysoki poziom stresu utrzymuje się przez dłuższy czas a włosy nadmiernie wypadają, wykonaj podstawowe badania krwi i udaj się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu. Po wykluczeniu poważniejszych dolegliwości, lekarz skieruje Cię do specjalisty: trychologa lub dermatologa. 


Niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a co za tym idzie, również na kondycję włosów. Dieta uboga w białko, żelazo i inne składniki odżywcze może przyczynić się do ich osłabienia, łamania się i wypadania.Odpowiednie żywienie to paliwo, które napędza nasze ciało - ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet na to, jak wyglądamy. A więc nic dziwnego, że zdrowie i wygląd naszych włosów również jest uwarunkowane tym, co ląduje na naszych talerzach.Dieta uboga w białko, żelazo, cynk, selen czy kwasy Omega i inne niezbędne składniki odżywcze, może sprawić, że nasze włosy staną się jak rośliny bez dostępu do odpowiedniej ilości wody i słońca - osłabną i zaczną wypadać. Jeśli zatem zależy nam na bujnej czuprynie, pamiętajmy o zdrowej diecie na co dzień. 


Kolagen to jeden z ważniejszych białek dla zdrowia włosów i ich podstawowy budulec. Po 25 roku życia, zaczynamy tracić około 1,5% tego “białka młodości” rocznie, dlatego już mniej więcej w tym wieku należy zadbać o jego odpowiednią suplementację. 


Nadmiar witaminy ANiedobory witamin, takich jak biotyna czy witaminy D i B7, mogą spowodować osłabienie naszych włosów. Ale co ciekawe - nadużycie suplementów, zwłaszcza tych zawierających witaminę A, czy też niektórych leków, również może spowodować nadmierne, niespodziwane wypadanie włosów. Zalecana dzienna dawka witaminy A to 900 µg. Sprawdzaj zatem ile tej witaminy przyjmujesz w suplementach i codziennej diecie. 


Choroby przewlekłe i choroby skóry głowy Zdrowy stan skóry głowy to kluczowy czynnik determinujący kondycję naszych włosów. To właśnie w skórze znajdują się cebulki włosowe odpowiedzialne za produkcję nowych włosów. Wszelkie problemy skórne - od drobnych podrażnień, przez łupież, aż po poważniejsze stany zapalne - mogą wprowadzić chaos w harmonijną pracę cebulek włosowych i poważnie zakłócić proces produkcji naszych włosów.


Choroby skóry, takie jak łuszczyca czy grzybica, to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą wpływać na stan skóry głowy. Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje przyspieszone rogowacenie naskórka i pojawienie się na skórze (również na skórze głowy) charakterystycznych łusek. Włosy rosnące na obszarach dotkniętych łuszczycą mogą być słabsze i bardziej skłonne do wypadania.


Podobnie jest w przypadku grzybicy skóry głowy -  infekcji wywołanej przez grzyby dermatofity, żywiące się keratyną - głównym białkiem budującym włosy. Grzybica skóry głowy powoduje zaczerwienienie, świąd i łuszczenie skóry, a w zaawansowanych przypadkach - uszkodzenie cebulek włosowych i wypadanie włosów.


Niestety również przewlekłe choroby, takie jak anemia, cukrzyca czy choroby nerek, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, co bezpośrednio odbija się na kondycji włosów.


Reakcja na przyjmowane lekiLeki, zwłaszcza te stosowane na stałe, mogą działać jak dwusieczny miecz - podczas gdy walczą z jednym problemem, mogą nieoczekiwanie wywołać inne problemy, takie jak osłabienie organizmu i wypadanie włosów. Jeśli zauważysz, że po jakimś czasie przyjmowania leków Twoje włosy wyglądają niezdrowo i zaczynają wypadać, skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne będzie tutaj wprowadzenie zmian do Twojego leczenia. 


Nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów. Zbyt agresywne traktowanie włosów, np. częste używanie kosmetyków z substancjami nieorganicznymi, suszarki czy prostownicy, może prowadzić do ich osłabienia, łamania się i wypadania. Staraj się pielęgnować i nawilżać włosy naturalnymi kosmetykami i domowymi maskami oraz ogranicz ich przegrzewanie i nadmierną stylizację. Zbyt częste noszenie nakryć głowy rówież pozbawia cebulki włosów dostępu do tlenu i przyczynia się do ich osłabienia. Pozwól włosom i skórze głowy “oddychać i odpoczywać”. 


Wiek Z wiekiem, nasze włosy zaczynają naturalnie tracić na sile i gęstości. Jak liście, które opadają jesienią, nasze włosy stają się cieńsze, suchsze i zaczynają wypadać. Jest to naturalny proces, taki jak zmieniające się pory roku. Tak jak natura ma swoje prawa, tak i nasze ciało podlega nieubłaganemu biegowi czasu. 
Na szczęście, mimo że wypadanie włosów może być frustrujące, istnieją wiele skutecznych sposobów, które mogą nam pomóc w walce z wypadaniem włosów. Zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza białko i żelazo, które są niezbędne dla zdrowych włosów. Suplementacja kolagenu i witamin wzmocni Twoje włosy od wewnątrz a odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twoje włosy będą silne i lśniące. Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, aktywność fizyczna czy też usunięcie niektórych czynników stresogennych, w miarę możliwości. Przede wszystkim jednak, pamiętaj o regularnych badaniach i odpowiedniej opiece lekarskiej, jeśli borykasz się z chorobami przewlekłymi. Twoje włosy, podobnie jak skóra są odzwierciedleniem tego, co dzieję się wewnątrz Twojego organizmu. Zadbaj o siebie całościowo a Twoje włosy odwdzięczą Ci się bujną i zdrową czupryną! 
Komentarze

instagram @gabrysiowamama_

Copyright © Gabrysiowa Mama